SNB utrzymał stopy, obniżył prognozę inflacji

opublikowano: 21-03-2019, 11:46

Bank centralny Szwajcarii nie zmienił stóp, ale ponownie obniżył prognozę inflacji, co zdaniem jednego z ekonomistów jest "gołębim" sygnałem analogicznym do wysłanych wcześniej przez EBC i Fed.

SNB utrzymał rekordowo niską stopę depozytową na poziomie minus 0,75 proc. Na czwartym z rzędu posiedzeniu obniżył prognozę inflacji. Tym razem przewiduje, że ceny będą rosły średnio w tym roku o 0,3 proc., a w przyszłym o 0,6 proc. Kolejny raz SNB ogłosił także, że frank szwajcarski jest wciąż drogi.

- Tą niską prognozą inflacji SNB wysyła bardzo gołębi sygnał i podejmuje ten sam kurs co Fed i Europejski Bank Centralny – skomentował Daniel Hartmann, ekonomista Bantleon Bank w Zug. – Podwyższenia stopy w Szwajcarii w przewidywalnej przyszłości nikt nie oczekuje – dodał.

Pomimo obniżenia prognozy inflacji i ostrzeżenia o ryzyku większego globalnego spowolnienia, SNB podtrzymał prognozę tegorocznego wzrostu gospodarki Szwajcarii na poziomie ok. 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy