Czytasz dzięki

SNB zapowiedział większą transparentność

opublikowano: 24-09-2020, 12:02

Zgodnie z oczekiwaniami Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) utrzymał dotychczasową politykę monetarną. Jedna decyzja okazała się jednak zaskoczeniem.

Reagując na krytykę USA dotyczącą interwencji na rynku walutowym w celu hamowania aprecjacji franka, bank centralny Szwajcarii ogłosił, że będzie publikował adekwatne informacje nie raz do roku, ale kwartalnie. Wcześniej SNB na zakończenie posiedzenia dotyczącego polityki monetarnej powtórzył, że frank jest wysoko wyceniany oraz że jest gotów interweniować na rynku walutowym jeśli będzie to potrzebne.

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Zobacz więcej

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) fot. Bloomberg

- Powiedziałbym, że SNB wydaje się uginać pod presją polityczną, ale nie jestem pewny, czy uczyni to politykę monetarną bardziej efektywną – powiedział Karsten Junius, główny ekonomista w Bank J. Safra Sarasin. – Kluczowe jest to, że nikt nie wie kiedy SNB interweniuje i taki brak transparentności stanowi ryzyko dla maklerów kiedy spekulują – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane