Czytasz dzięki

Śnieg pownien usuwać właściciel

DI
opublikowano: 04-12-2012, 00:00

Ubezpieczyciel o odśnieżaniu

AGNIESZKA ROSA, PZU

Podczas zimy często dochodzi do obrażeń ciała lub uszkodzeń mienia z powodu nieodśnieżonego chodnika lub nieusuniętych sopli z dachu. Dobrze więc wiedzieć na kim spoczywa obowiązek utrzymania drogi lub chodnika w należytym porządku. Właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymania czystości i porządku, w tym także uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Właściciel nieruchomości nie musi sprzątać chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów. Zasady te wynikają z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jeśli więc przechodzień upadnie na oblodzonym lub zanieczyszczonym chodniku, czego skutkiem będzie uszkodzenie ciała lub mienia, najpierw trzeba ustalić, kto odpowiada za stan chodnika: gmina lub miasto, właściciel, czy zarządca nieruchomości usytuowanej przy ulicy.

Zarządcy nieruchomości (osoby fizyczne posiadające licencję zarządcy), najczęściej administrujący wielorodzinnymi kamienicami, muszą wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości. Minimalna suma gwarancyjna na takie zdarzenia to równowartość 50 tys. EUR. Wysokość składki za ubezpieczenie zależy od wysokości przychodów zarządcy oraz przebiegu ubezpieczenia. Zarządca będzie odpowiadał za uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia zarówno w razie zawinionego działania, jak i zaniechania. Do nich należą przykładowo: zaniedbanie polegające na nieodśnieżeniu chodnika lub niedokładne jego odśnieżenie, nieusunięcie zwisających sopli z dachu.

Właściciele nieruchomości (np. kamienic), wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele biurowców, magazynów oraz przedsiębiorcy

— zarządcy nieruchomości mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenie OC. Polisa chroni przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z posiadanym mieniem. Wysokość składki zależy od wybranej przez klienta sumy gwarancyjnej, wysokości osiąganych przez niego obrotów, rodzaju prowadzonej działalności, okresu ubezpieczenia, zakresu ubezpieczenia oraz indywidualnej oceny ryzyka.

Gminy i miasta nie mają obowiązku ubezpieczania swojej odpowiedzialności cywilnej. Gmina lub miasto jako zarządca dróg jest odpowiedzialny m.in. za utrzymanie ich we właściwym stanie. Ponosi też odpowiedzialność cywilną za szkody osób trzecich związane z zawinionym niedopełnieniem obowiązków związanych z utrzymania dróg i chodników we właściwym stanie. Nie zawsze jednak to gmina lub miasto jest odpowiedzialna za odśnieżanie chodnika, czasami ten obowiązek ciąży na właścicielu lub zarządcy nieruchomości usytuowanej przy ulicy.

Właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymania czystości i porządku, w tym także uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane