Snowden zostaje w Rosji jeszcze 3 lata

AD, The Guardian
opublikowano: 07-08-2014, 15:18

Edward Snowden uzyskał 7 sierpnia pozwolenie na 3-letnie przebywanie w Rosji, dokąd udał się rok temu po uzyskaniu tam tymczasowego azylu.

Informację przekazał rosyjskim mediom adwokat Amerykanina Anatolij Kuczerena. Według jego relacji zgoda na 3-letni pobyt obowiązuje od 1 sierpnia i Snowden może na jej podstawie swobodnie poruszać się po Rosji oraz przekraczać jej granice, jednak na nie dłużej niż 3 miesiące. Na dotychczasowym azylu nie mógł wyjeżdżać z tego kraju.

przebywa w Rosji od 23 lipca 2013 r., gdzie wylądował podczas swojej 
podróży z Hong Kongu na Kubę. USA wycofały mu jednak ważność dokumentów,
 więc nie mógł opuszczać lotniska Szeremietiewo w Moskie przez 6 tygodni
Zobacz więcej

Edward Snowden

przebywa w Rosji od 23 lipca 2013 r., gdzie wylądował podczas swojej podróży z Hong Kongu na Kubę. USA wycofały mu jednak ważność dokumentów, więc nie mógł opuszczać lotniska Szeremietiewo w Moskie przez 6 tygodni (FOT. Bloomberg)

Kuczerena mówił, że jego klient nie zabiegał o azyl polityczny, który dałby mu prawo bezterminowego mieszkania w Federacji Rosyjskiej. - Edward Snowden będzie jednak miał prawo ponownie po 3 latach ubiegać się o zgodę na dalszy pobyt, a po 5 latach - o rosyjskie obywatelstwo, ale nie wiem czy ma taki zamiar - powiedział adwokat.

Nie wiadomo, dokąd i kiedy autor nagjłośniejszego wycieku tajnych informacji w ostatnich latach chciałby teraz wyjechać z Rosji, choć Kuczerena przyznaje, że "tęskni za bliskimi i chciałby niedługo ich spotkać".

W wywiadzie, udzielonym niedawno dziennikowi "The Guardian" Edward Snowden przyznał, że jego obecne życie w Rosji nie różni się zbytnio od dotychczasowego w USA. Uczy się rosyjskiego i pracuje jako informatyk.

Edward Snowden to były pracownik amerykańskich służb informacyjnych, który po ucieczce z USA ujawnił na łamach brytyjskiego dziennika "The Guardian" skalę inwigilacji obywateli przez rząd jego kraju. Podczas podróży z Hong Kongu na Kubę władze amerykańskie wycofały jednak ważność jego dokumentów, więc międzylądowanie w Moskwie uczyniło z Rosji jego tymczasowe miejsce pobytu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, The Guardian

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Snowden zostaje w Rosji jeszcze 3 lata