Sobolewski: GPW chce być spółką "wysokodywidendową"

DI, PAP
20-12-2011, 17:40

Giełda Papierów Wartościowych chce być w 2011 r. i latach następnych spółką "wysokodywidendową" - zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes GPW Ludwik Sobolewski. Zapowiedział też uruchomienie nowego systemu transakcyjnego oraz indeksu regionalnego.

Sobolewski podsumował ostatni rok funkcjonowania giełdy. Zapewnił, że giełda będzie się starała "utrzymać w profilu spółki wysokodywidendowej". Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o stopę dywidendy, czyli jej wartość do kapitalizacji, to wynosi ona około 6-7 proc. i jest to jeden z najwyższych wskaźników wśród giełd na świecie.

"Zamierzamy tacy być w przyszłości. Nasze planowanie finansowe opiera sie na celu takim jak danie wysokiej dywidendy w proporcji do zysku netto, na poziomie bliższym 100 proc. niż 50 proc. zysku za rok 2011, także w latach kolejnych" - poinformował. Dodał, że ani wypłata dywidendy, ani jej wysoki poziom nie są zagrożone.

Sobolewski zapowiedział, że w przyszłym roku można spodziewać się kolejnych debiutów zagranicznych spółek z Bułgarii i Słowenii. Wskazał, że z zapowiedzi koncernu farmaceutycznego Krka wynika, że zadebiutuje na GPW w pierwszej połowie 2012 r.

Według prezesa naszym parkietem interesuje się gruziński sektor bankowy, spółki deweloperskie z Węgier oraz rosyjskie przedsiębiorstwa rolno-spożywcze, a także firmy z Ukrainy.

Szef giełdy zapowiedział, że w marcu 2012 GPW uruchomi indeks regionalny, który będzie skupiał notowane na warszawskiej giełdzie spółki zagraniczne. "Z naszych symulacji wynika, że (...) na dziś w takim indeksie znalazłoby się 27 firm spośród 46 (zagranicznych – PAP), które są w Warszawie notowane, z siedmiu krajów" – wyjaśnił Sobolewski.

Poinformował, że do indeksu regionalnego będą mogły trafić spółki z krajów, które mają co najmniej dwie firmy notowane na GPW, reprezentujące przynajmniej dwie branże, poza tym jedna z firm musi być notowana na GPW na zasadzie single listing (czyli tylko na GPW – PAP).

"Cel to pokazanie inwestorom międzynarodowym aktywów regionalnych, które są w jakiś sposób reprezentatywne dla gospodarki regionu i są notowane w Warszawie” – tłumaczył.

Wśród wyzwań stojących przed GPW na lata 2012-2013 Sobolewski wymienił m.in. zintegrowanie GPW z segmentem obrotu towarami giełdowymi w jeden sprawnie działający organizm oraz wdrożenie nowego systemu transakcyjnego dla warszawskiego parkietu i całego rynku kapitałowego. Ma się to stać do końca 2012 r. i będzie korzystne zarówno dla klientów GPW, jak i samej giełdy.

Prezes GPW wyjaśnił, że uruchomienie tego systemu będzie "dużym przełomem" w funkcjonowaniu giełdy. Powiedział, że zaangażowanie uczestników rynku w ten projekt będzie jednym z czynników decydujących o jego powodzeniu.

"To projekt całkowicie bezkompromisowy, który po prostu musimy zrealizować (...). "Jesteśmy w połowie drogi jeśli chodzi o tworzenie giełdy najbardziej nowoczesnej i najbardziej aspirującej do ważnej pozycji na scenie europejskiej. (...) Chcemy stać się giełdą w pełni nowoczesną i w pełni odpowiadającą wymaganiom konkurencji" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sobolewski: GPW chce być spółką "wysokodywidendową"