Soboń: specustawa wymusza konkursy na budowę mieszkań

DI, PAP
opublikowano: 26-05-2018, 09:22
aktualizacja: 26-05-2018, 09:45

Specustawa wymusza przeprowadzenie konkursów dla inwestorów, którzy chcą budować mieszkania - mówi wiceszef MIiR Artur Soboń.

Przyznał, że to ogranicza niektóre prywatne inwestycje, ale jest konieczne, by budować w sposób przestrzennie spójny.

Jak zaznaczył Soboń, konkursy "to rozwiązanie rzeczywiście ograniczające inwestorów prywatnych, ale jeśli ktoś nie chce stosować się do wyznaczonych projektem standardów wyboru koncepcji urbanistyczno-architektonicznej - jako podstawy do dalszego projektowania - to nie musi iść tym trybem". "On jest dla tych, którzy chcą budować w sposób przestrzennie spójny. Tego rozwiązania będziemy bronić" - podkreślił.

Ponadto - jak powiedział wiceminister - w wyniku konsultacji publicznych do specustawy wprowadzono zmiany, które dotyczą samorządów. Rada gminy w ciągu 60 dni będzie zobowiązana wydać decyzję dot. powstania inwestycji mieszkaniowej w danej lokalizacji. "Zrezygnowaliśmy z angażowania do tego procesu wojewodów. Całość kompetencji pozostaje w rękach rady gminy" - mówił.

Podkreślił rolę konserwatora zabytków, który będzie miał decydujące zdanie w kwestii powstania inwestycji. "To on wyda jedną z pierwszych decyzji związaną z inwestycją i bez jego zgody nie będzie można wybudować mieszkań" - dodał.

"Nie będzie też żadnych wątpliwości co do zakazu budowania w parkach, obszarach objętych Naturą 2000 czy na innych tego typu terenach. Proponowane przepisy są jednoznaczne - w tych miejscach nie będzie można budować" - zaznaczył.

Projekt specustawy mieszkaniowej MIiR zakłada usprawnienie procesu przygotowania inwestycji - w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu, a także przyspieszenie wydawania decyzji administracyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Soboń: specustawa wymusza konkursy na budowę mieszkań