Soboń: zalegalizujemy samowole budowlane, które mają ponad 20 lat

  • PAP
opublikowano: 05-03-2019, 18:55

Zalegalizujemy samowole budowlane, które mają ponad 20 lat - zapowiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2020 roku.

Soboń zaznaczył, że uproszczona procedura legalizacyjna jest jednym z elementów nowego prawa budowlanego, nad którym pracuje resort inwestycji i rozwoju. Obecnie - jak powiedział - proces zalegalizowania jest trudny i kosztowny: trzeba wykazać, że budynek z jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i zapłacić ok. 50 tys. zł (za dom jednorodzinny - PAP). Z danych MIiR wynika, że w ubiegłym roku zalegalizowano tylko 300 nieruchomości, rozebrano natomiast ponad 2 tys.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń
Wyświetl galerię [1/2]

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń

"Jeśli nowe prawo budowlane wejdzie w życie do legalizacji potrzebne będzie tylko oświadczenie właściciela, że budynek powstał ponad 20 lat temu, uproszczona inwentaryzacja geodezyjna, a także ekspertyza budowlana, potwierdzająca, że obiekt jest bezpieczny" - powiedział Soboń. Zaznaczył jednak, że na abolicję można liczyć tylko wówczas, jeżeli samorząd, sąsiedzi lub nadzór budowlany nie wnosił dotąd żadnych zastrzeżeń wobec nieruchomości. "Właściciele budynków, wobec których toczą się jakiekolwiek postępowania, nie będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury" - wskazał.

Wiceminister Artur Soboń mówił, że nie zachęca do samowoli, ale budynki, które powstały ponad 20 lat temu i są bezpieczne powinny zostać poddane prostszej i tańszej procedurze legislacyjnej, po to, żeby były bezpieczniej eksploatowane w przyszłości. Podkreślił, że chodzi np. o możliwość ich legalnego remontu czy obowiązkowych przeglądów okresowych.

Funkcjonowanie nielegalnych obiektów budowlanych wiąże się bowiem, mówił, z pominięciem przez ich właścicieli stosowania przepisów rozdziału 6 Prawa budowlanego, zapewniających utrzymanie budynków w prawidłowym stanie technicznym i ich bezpieczne użytkowanie. Takie postępowanie może nieść za sobą negatywne skutki, związane z powstaniem zagrożenia w obiektach, nie poddawanych okresowym kontrolom.

"Ci, którzy zalegalizują budynek, będą mieli gwarancję, że ich obiekt jest bezpieczny, a samorząd będzie miał podatek od nieruchomości" - powiedział Soboń. Przyznał, że dziś część osób użytkujących samowole nie płaci podatku, ale skala tego zjawiska nie jest znana.

Jak podkreślił główny inspektor nadzoru Norbert Książek, samowola to budynek wybudowany bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Ze statystyk resortu wynika, że większość z nich to domy jednorodzinne, ale są też budynki wielorodzinne, zabudowania gospodarcze, przemysłowe i magazynowe a nawet hotele czy obiekty użyteczności publicznej. Szacuje się, że jest ich w Polsce ok. 500 tys.

Nowe przepisy powinny wejść w życie na początku 2020 roku.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy