Socha: Nie ma planów prywatyzacji KGHM

Internet Securities
opublikowano: 25-04-2005, 14:43

Skarb Państwa nie podejmuje obecnie żadnych kroków odnośnie dalszej prywatyzacji KGHM Polska Miedź SA, gdzie ma 44,28% akcji, powiedział w poniedziałek minister skarbu Jacek Socha.

Skarb Państwa nie podejmuje obecnie żadnych kroków odnośnie dalszej prywatyzacji KGHM Polska Miedź SA, gdzie ma 44,28% akcji, powiedział w poniedziałek minister skarbu Jacek Socha.

KGHM ma w dalszym ciągu udział SP na poziomie 44% i nie będę podejmował żadnej decyzji co do KGHM. Wychodzę z założenia, że jest ustawa o złotym wecie, do której posłowie dopisali KGHM, co też zmienia układ oraz stwarza możliwości zapewnienia interesu Skarbu Państwa w inny sposób, jeżeli to nie zostanie zakwestionowane przez Unię Europejską” – powiedział Socha dziennikarzom.

Kwestia zgody Komisji Europejskiej rozstrzygnie się w ciągu najbliższych miesięcy, natomiast w ogóle kwestia prywatyzacji KGHM to zadanie dla kolejnego ministra skarbu, dodał Socha.

W parlamencie trwają wciąż prace (po pierwszym czytaniu) nad ustawą o tzw. złotym wecie, czyli o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach handlowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Według opublikowanej przez Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w grudniu 2004 roku listy, zasada „złotej akcji” objęłaby m.in.: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Grupę Lotos, PKN Orlen, Naftobazy, Naftoport, Kompanię Węglową, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE), Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” (PERN), PKP Polskie Linie Kolejowe, Południowy Koncern Energetyczny, BOT Górnictwo i Energetyka i TP Emitel.

Skarbowi Państwa przysługiwałoby prawo weta wobec uchwał organów spółek o istotnym znaczeniu dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Szczególne uprawnienia Skarbu Państwa są niezależne od liczby akcji w spółce, posiadanych przez Skarb Państwa.

Socha powtórzył także w poniedziałek, ze według planów resortu w latach 2006-2007 powinny odbyć się pierwsze oferty publiczne spółek z sektora wydobywczego: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni Bogdanka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane