Socrates kontra PGE

Firma inwestycyjna zbiera dawnych akcjonariuszy PGE i szykuje kolejny pozew. Tym razem na ponad 300 mln zł.

Do końca sierpnia do Sądu Okręgowego w Warszawie trafi pierwszy pozew odszkodowawczy Wspólnej Reprezentacji (WR) przeciwko PGE. Chodzi o niebagatelną kwotę — około 320 mln zł odszkodowania dla ponad 10 tys. osób, dawnych akcjonariuszy spółek tworzących dziś grupę PGE.

— Negocjujemy jeszcze umowy z kolejnymi akcjonariuszami. Codziennie zgłasza się do nas nawet kilkadziesiąt osób. Na złożenie pozwu mamy ustawowo czas do ostatnich dni sierpnia, bo wtedy mijają trzy lata od ogłoszenia połączenia spółek tworzących dziś PGE — mówi Marcin Juzoń, pomysłodawca WR, współtwórca firmy inwestycyjnej Secus i Socrates.

WR, projekt Socratesa, zrzesza byłych akcjonariuszy spółek energetycznych, którzy w latach 2009-10 zawarli ze skarbem państwaumowę zamiany akcji. WR twierdzi, że podczas tej zamiany, oddając akcje starych spółek o większej wartości w zamian za nowe akcje tzw. spółek konsolidujących (PGE Energia, PGE Górnictwo i Energetyka, Tauron Polska Energia) o mniejszej wartości, akcjonariusze zostali pozbawieni części majątku. WR chce ich reprezentować przed sądem. Ale nie za darmo, bo sama też chce na tym zarobić.

— W przypadku pozwu odszkodowawczego przeciwko PGE proponujemy akcjonariuszom standardowo, że 60 proc. uzyskanego odszkodowania będzie dla nich, a 40 dla nas. Akcjonariusze nie poniosą też kosztów postępowania sądowego — wyjaśnia Marcin Juzoń.

Lepsze warunki uzyskują większe grupy akcjonariuszy, reprezentowane np. przez związki zawodowe. Marcin Juzoń wyjaśnia, że koszt dotarcia do nich jest wtedy dla niego niższy, więc także podział zysków korzystniejszy. Spraw sądowych przeciwko PGE założył już więcej. Dotyczą m.in. ujawnienia przez PGE wycensporządzonych w 2010 r. przez PwC i stanowiących podstawę ustalenia parytetu wymiany akcji konsolidowanych spółek energetycznych, a także wypłaty odsetek za opóźnioną o półtora roku wypłatę dywidendy przez PGE GiEK (chodzi o 10 mln zł).

Wygraną WR zakończyła się już sprawa zaskarżonych uchwał dotyczących dnia ustalenia prawa do dywidendy w sześciu spółkach energetycznych, w tym w elektrowni Bełchatów (dzień był ustalony niekorzystnie dla mniejszościowych akcjonariuszy). W efekcie zwrócono już akcjonariuszom ponad 200 mln zł. PGE nie odpowiedziało na pytania dotyczące działań Socratesa i WR. Niezależnie od spraw przeciwko PGE, WR skarży jeszcze skarb państwa. W imieniu 16 tys. akcjonariuszy domaga się 270 mln zł odszkodowania.

OKIEM ZWIĄZKOWCA

Ciekawa oferta dla akcjonariuszy

WIKTOR KARNAWALSKI

sekretarz związku zawodowego Kadra, działającego w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów z grupy PGE

Część związków zawodowych przystąpiła do współpracy z firmą Socrates, ale my nie. Po prostu nasi członkowie, raczej młodsi i nieposiadający akcji, w większości nie byli tym zainteresowani, co nie oznacza, że pojedyncze osoby samodzielnie nie podpisują takich umów. Inicjatywa Wspólnej Reprezentacji jest ciekawa, bo daje możliwość uzyskania odszkodowania niemal bez wychodzenia z domu, na podstawie starych akcji, które leżą w szufladzie. A to, że firma chce za to część pieniędzy, to dosyć naturalne. W końcu bierze na siebie ryzyko i koszty postępowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu