Softbank nie zamierza wypłacać dywidendy

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 22-03-2002, 00:00

Na dzisiejszym walnym zgromadzeniu akcjonariusze Softbanku mają zdecydować o przeznaczeniu części zysku netto za 2001 rok na kapitał zapasowy. Zarząd przedstawi także propozycję niewypłacania dywidendy z zarobionych 23,4 mln zł.

Jeden z krajowych liderów branży informatycznej po raz pierwszy w swojej pięcioletniej historii giełdowej może nie podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Trudna sytuacja utrzymująca się w tej branży zmusza przedsiębiorstwa do maksymalnego zabezpieczania się na wypadek dalszych komplikacji w sektorze IT. Z tego powodu warszawska spółka chce zatrzymać w firmie zyski za ubiegły rok.

Grupa Kapitałowa Softbanku cały czas przechodzi proces transformacji, który ma przesądzić o redukcji kosztów i zwiększeniu jej efektywności. Ubiegłoroczne wyniki skonsolidowane Softbanku pokazały, że proces ten jest potrzebny grupie podmiotów skupionych wokół giełdowego emitenta. Strata netto grupy w 2001 roku wyniosła prawie 12,7 mln zł. Spory wpływ na poniesione straty miało przełożenie lub odstąpienie od planowanych przetargów na systemy informatyczne w administracji publicznej. Decyzje te wynikały z zaistniałego kryzysu finansów publicznych. Skonsolidowany wynik netto jest również obciążony stratami spółki FinFin oraz Bezpieczeństwo.pl. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in. zaksięgowanie kosztów obsługi transakcji sprzedaży akcji Net2Net, realizację walutowych kontraktów terminowych oraz wyceny bilansowej środków pieniężnych w walutach obcych i amortyzacji wartości firmy.

Zdaniem analityków, wynik skonsolidowany Softbanku najbardziej zaniżyły dane z raportu FinFin (właściciel Expandera). FinFin przeprowadził w 2001 roku redukcję kosztów. Zespół redakcyjny portalu został zredukowany. Portal ma się skupić wyłącznie na sprzedaży usług finansowych. Na tle wyników skonsolidowanych, dużo lepiej wypadł sam Softbank. Spółka w ubiegłym roku zarobiła na czysto 23,4 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej przekroczył 32,3 mln zł.

Udany ostatni kwartał ubiegłego roku może być zapowiedzią trwalszej poprawy wyników Softbanku. Spółka nie bacząc na trwający zastój na rynku informatycznym zdołała w IV kwartale 2001 roku pozyskać nowe kontrakty na łączną kwotę 100 mln zł. Większość z nich podpisano z instytucjami administracji publicznej. Warszawskiej firmie udało się m. in. podpisać umowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, GUS-em oraz Pocztą Polską.

W IV kwartale przychody spółki były wyższe o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i stanowiły aż 45 proc. sprzedaży za cały rok 2001. Poprawiła się też rentowność spółki. Marża operacyjna wzrosła z 2,9 proc. do 9,8 proc., a marża netto z 1,2 proc. do 5,4 proc.

Firma równie przyzwoicie wypada pod kątem zadłużenia. Jej zobowiązania bilansowe na koniec 2001 roku wyniosły prawie 201,7 mln zł. W prawdzie były wyższe o 50 mln zł w stosunku do zobowiązań z 2000 roku, jednak dalekie od wartości kapitałów własnych. Według ostatniego bilansu, wynoszą one prawie 308 mln zł.

Mimo nie najlepszej sytuacji w branży, Softbank chce w tym roku przeznaczyć na inwestycje do 85 mln zł. Około 50 mln zł pochłoną nakłady na spółkę zależną Net2Net. Kolejne 12-14 mln zł przeznaczy na dokapitalizowanie firmy Sawan. W marcu 2003 roku spółka ma prawo wezwać TDC do odkupienia 24 proc. udziałów w Net2Net za 63 mln zł oraz liczyć na proporcjonalny zwrot poniesionych inwestycji. Kierownictwo warszawskiej firmy liczy na wpływy przekraczające 100 mln zł.

Z racji rozproszonego akcjonariatu oraz w kontekście poszukiwania inwestora branżowego, analitycy twierdzą, że Softbank może być w najbliższym czasie obiektem zainteresowań giełdowych graczy inwestujących krótkoterminowo. Rozmiary inwestycji w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym będą uzależnione od efektów prowadzonych prac restrukturyzacyjnych w grupie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane