Sojusz na rzecz tańszych zakupów

DI, PAP
opublikowano: 27-05-2015, 00:00

Duży może więcej — przekonali się o tym samorządowcy z województwa łódzkiego.

Moda na wspólne zakupy nie mija. Do Łódzkiej Grupy Zakupowej (ŁGZ) przystąpili przedstawiciele 26 podmiotów — gmin, spółek, uczelni i służb ratunkowych.

— W pierwszej edycji porozumienie podpisało 13 podmiotów, obecnie ich liczba się podwoiła. Są to gminy, spółki miejskie, a także jednostki podlegające woj. łódzkiemu, np. straż pożarna. Wraz z przystąpieniem nowych partnerów zmienił się też wolumen energii. Zaczynaliśmy od 113 GWh, a teraz będziemy mieć ok. 200 GWh — mówi Małgorzata Gajecka, wicedyrektor wydziału gospodarki komunalnej.

W pierwszej edycji ŁGZ w postępowaniu przetargowym na dostawę energii elektrycznej na 2015 r. spośród pięciu ofert wybrano propozycję Enei (218 zł netto za 1 MWh).

Dla całej grupy oznaczało to oszczędności na rachunkach za prąd sięgające 25 proc., czyli 10 mln zł.

— W przyszłym roku może być jeszcze lepiej i taniej, bo większy może więcej, a nasz wolumen jest teraz znaczący — dodaje Małgorzata Gajecka. Akces do ŁGZ złożyły m.in. gminy Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego: Dmosin, Koluszki, Parzęczew, Rogów, Stryków i woj. łódzkie (wraz z podległymi im jednostkami), 11 spółek miejskich, spółki z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Uniwersytet Medyczny i Szkoła Filmowa, miejska i wojewódzka straż pożarna.

— W tym roku udało nam się zaoszczędzić ok. 20 proc. kosztów zakupu energii w porównaniu z opłatami z ubiegłego roku. Przy naszym budżecie to kwota około 120-140 tys. zł, które zainwestujemy w oświetlenie uliczne, aby poprawić bezpieczeństwo w mieście — mówi Grażyna Popczyńska, naczelnik wydziału inwestycji w Strykowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane