Sokołów wpadł w nowy dół

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 05-03-2001, 00:00

Sokołów wpadł w nowy dół

Wyraźnie przedłuża się przecena walorów Sokołowa. Nieudany dla notowań spółki był miniony miesiąc. Również początek marca nie zwiastuje rychłej poprawy wyceny akcji tego potentata branży mięsnej. W piątek kurs sokołowskiej spółki zbliżył się do 1,7 zł. Jednak, zdaniem specjalistów, kontrolowane przez Federację Farmerów Szwedzkich przedsiębiorstwo z każdym miesiącem powinno poprawiać swoją kondycję finansową, co może przełożyć się na giełdowe osiągnięcia spółki.

W ubiegłym roku Sokołów tracił na wszystkich poziomach działalności. Strata netto wyniosła prawie 23,9 mln zł. Nieco mniej spółka straciła na działalności operacyjnej (16,7 mln zł).

Mimo to, Sokołów jako jedna z nielicznych spółek z branży spożywczej znajduje się w kręgu zainteresowań giełdowych analityków. Specjaliści CDM Pekao SA w swoim lutowym raporcie podtrzymali rekomendację „neutralnie” dla papierów Sokołowa. Liczą oni, że 2001 rok przyniesie zdecydowaną poprawę sytuacji w spółce. Analitycy CDM mają świadomość, że problemy wynikające z BSE nie ominą Sokołowa. Jednak straty, jakie może ponieść przedsiębiorstwo z tego tytułu, nie powinny być znaczne. Według ich wyliczeń sprzedaż wołowiny w 2001 roku zostanie ograniczona o 90-100 mln zł, przy całkowitych przychodach spółki powyżej 1 mld zł.

Wbrew powszechnej opinii, analitycy nie przekreślają rynku wschodniego w kontekście sprzedaży naszego mięsa. Szansy powrotu polskiej żywności na te rynki upatrują w tym, że 2001 rok jest ostatnim rokiem dotowania eksportu z krajów UE na wschodnie rynki. Gdyby nadarzyła się dogodna sytuacja do eksportu mięsa na Wschód, to z pewnością wykorzysta to Sokołów, którego potencjał uległ wyraźnemu zwiększeniu po fuzji z Farm Foodem, Jarosławiem i Mięstarem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy