Solar wymienia audytora

  • Anna Pronińska
opublikowano: 26-07-2013, 00:00

Raportu Grant Thornton Frąckowiak nie będzie. Zbuntowani inwestorzy muszą czekać.

Wygląda na to, że inwestorzy mniejszościowi odzieżowego Solaru nieprędko dowiedzą się, czy ich wątpliwości, dotyczące rzetelności danych finansowych przedstawianych przez poznańską spółkę, były słuszne. Odpowiedzi miały dostarczyć raporty z dwóch audytów. Jeden przeprowadzał Grant Thornton Frąckowiak (GTF), wybrany przez głównych właścicieli firmy, a drugi EY — na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zobacz więcej

W lutym Grant Thornton Frąckowiak rozpoczął audyt w odzieżowym Solarze, kierowanym przez Stanisława Bogackiego. Termin jego ukończenia stale się przesuwał. Ostatecznie inwestorzy nie poznają wyników audytu. [FOT. GK]

Pierwszego raportu nie będzie. Zarząd Solaru zdecydował o rozwiązaniu umowy z GTF.

O co poszło? Według giełdowej spółki — o pieniądze. — Zarząd spółki nie mógł zgodzić się z warunkami finansowymi zaproponowanymi przez Grant Thornton Frąckowiak, gdyż w sposób rażący różniły się one od zapisanych w umowie ze stycznia bieżącego roku.

Wybraliśmy wówczas właśnie tego audytora, gdyż jego oferta cenowa była najatrakcyjniejsza. Gdybyśmy zaakceptowali zaproponowaną teraz cenę za usługę, stałaby się ona jedną z droższych, a na to nie mogliśmy się zgodzić. Warunki i zakres czynności związanychz audytem były znane i do tej pory akceptowane — oświadczył zarząd poznańskiej spółki.

— Zarząd spółki Solar odstąpił od umowy z nami. Przyjmujemy decyzję i szanujemy prawo klienta do jej podjęcia — kwituje audytor.

Zarząd odzieżowej firmy dodał, że w pierwszej połowie września zamierza zwołać nadzwyczajne walne, na którym akcjonariusze będą mieli możliwość wyboru nowego rewidenta ds. szczególnych. Zarząd zamierza też wystosować zapytania ofertowe do uprawnionych podmiotów, w pierwszej kolejności do podmiotów z tzw. wielkiej czwórki. Do niej zalicza się też EY.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu Solar zaskarżył słuszność przeprowadzenia audytu zleconego przez KNF. To jednak nie wpływa na obowiązek udostępniania informacji rewidentowi. Zbuntowani inwestorzy muszą się uzbroić w cierpliwość.

— Chcemy wreszcie się dowiedzieć, dlaczego inwestorzy ponieśli 100 mln zł straty. Jeżeli potwierdzą się nasze przypuszczenia, chcemy zwrotu zainwestowanych pieniędzy dla nas i wszystkich pozostałych inwestorów. Liczymy na dalsze wsparcie KNF — mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Inwestorzy twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd podczas oferty publicznej. Są przekonani, że przedstawiono im nierzetelne informacje, w tym prognozy finansowe na 2012 r.

W październiku spółka je odwołała, a ostatecznie jej przychody spadły do 144,8 mln zł (z 190 mln zł w 2011 r.). Zysk netto stopniał do 15 mln zł, podczas gdy przed rokiem sięgał 52 mln zł. Prognozy zakładały zaś 201 mln zł przychodów i 57,8 mln zł zysku netto. Spółka nie zgadzała się z zarzutami i tłumaczyła się pogorszeniem koniunktury. Kurs Solara od drugiej połowy 2012 r. spada. Na czwartkowym zamknięciu akcje kosztowały 4,8 zł. Przypomnijmy, że w kwietniowym debiucie płacono za nie 13,84 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Solar wymienia audytora