"Solidarność" apeluje o układ zbiorowy pracy w sieciach handlowych

PAP
opublikowano: 19-03-2008, 11:43

"Solidarność" handlowców zaapelowała w  liście otwartym do pracodawców z wielkich sieci handlowych o rozmowy w sprawie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy.

Zdaniem przewodniczącego Sekcji Krajowej Pracowników Handlu "S" Alfreda Bujary, podpisanie układu zbiorowego w polskim handlu doprowadziłoby do "uregulowania zasad godziwego wynagradzania i zatrudniania pracowników" w na terenie całego kraju.

List otwarty w tej sprawie, "S" handlowców skierowała do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza polskie oddziały największych działających w Polsce sieci handlowych: Jeronimo Martins Dystrybucja (Biedronka), Lidl, Auchan i Schiever, Carrefour, Geant, Metro AG (Real i Makro), Selgros, Tesco i Kaufland.

"Od wielu lat wskazujemy na złe warunki pracy i płacy w placówkach handlowych. Wiele razy podejmowaliśmy już inicjatywy zmierzające do poprawy sytuacji. Nasza obecna propozycja jest jednak rozwiązaniem kompleksowym, które da szansę na uzyskanie swoistej zgody pracodawców i pracowników branży" - wskazują związkowcy z "S".

Na problemy wynikające m.in. z braku układów zbiorowych w wielkich sieciach handlowych zwracały w ostatnim czasie również inne związki zawodowe, m.in. "Sierpień 80", który 20 lutego przeprowadził strajk ostrzegawczy w tyskim sklepie Tesco, a na 20 marca planuje pikietę przed dyrekcją tej sieci w Krakowie.

Jak wyjaśnił Bujara, koncepcja układu proponowana przez "S" wzorowana jest na podobnych ponadzakładowych układach zbiorowych pracy funkcjonujących w większości europejskich państw, które tam pozytywnie wpływają na relacje pomiędzy pracownikami i pracodawcami.

"To zbiory norm prawnych regulujących stosunki pracy w miejscu zatrudnienia. Są również wyrazem troski o wspólne dobro, jakim jest zakład pracy oraz jego załoga. Uważa się je za najdoskonalszą formę regulacji prawnej stosunku pracy, bo wypracowaną starannie w drodze rokowań i negocjacji" - wyjaśnił związkowiec.

Jak ocenił, wypracowanie takiego układu zbiorowego pozwoliłoby również uniknąć "wielu niekontrolowanych wybuchów pracowniczych i wpłynęłoby na poprawę nastrojów pracowniczych".

Związkowcy z "S" handlowców zaapelowali do pracodawców o "konsolidację lub pilne wyłonienie wspólnej reprezentacji" do rozmów ze stroną społeczną. Zadeklarowali też chęć natychmiastowego przystąpienia do negocjacji.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji jest związkiem pracodawców zrzeszającym duże firmy detaliczne i dystrybucyjne, która przyjmuje jako podstawowe kryterium przystąpienia do niej posiadanie minimum 2 tys. metrów kwadratowych łącznej powierzchni sprzedaży. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Solidarność" apeluje o układ zbiorowy pracy w sieciach handlowych