"Solidarność": KGHM jest dłużna pracownikom 50 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
13-04-2005, 16:28

KGHM Polska Miedź SA jest winna swoim pracownikom ok. 50 mln zł za 2004 rok z tytułu wynagrodzenia zapracę w niedzielę i święta, za które to dni pracownicy nie otrzymali przysługujących im dni wolnych - uważają członkowie działającej w KGHM "Solidarności".

KGHM Polska Miedź SA jest winna swoim pracownikom ok. 50 mln zł za 2004 rok z tytułu wynagrodzenia zapracę w niedzielę i święta, za które to dni pracownicy nie otrzymali przysługujących im dni wolnych - uważają członkowie działającej w KGHM "Solidarności".

    Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność"skierowała w środę w tej sprawie pismo do prezesa KGHM Polska Miedź SA Wiktora Błądka i zagroziła wszczęciem sporu zbiorowego w przypadku dalszego zwlekania z wypłaceniem należnych pracownikom pieniędzy. Kopię pisma udostępniono mediom w środę. 

    "Sprawa ta jest znana zarządowi od dawna, ale teraz czarę naszej goryczy przelała decyzja o wydaniu przez KGHM 50 mln zł, czyli kwoty odpowiadającej naszym roszczeniom, na rozpoczęcie budowy stadionu i hali sportowej" - powiedział PAP przewodniczący "miedziowej" "Solidarności" Józef Czyczerski.

     "Wygląda na to, że tu prezes wydaje lekką ręką 50 mln zł, a nie stać go, aby oddać pracownikom to, co im się prawnie należy za przepracowane niedziele i święta" - dodał.

     "Nie ma jednoznacznych rozstrzygnięć, jak powinni być wynagradzani pracownicy za nadgodziny. My płacimy im w myśl zapisów obowiązującego w spółce Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Natomiast związkowcy uważają, że nowe regulacje prawne wprowadzają rozwiązania korzystniejsze dla pracowników" - powiedział PAP rzecznik KGHM Dariusz Wyborski.

     Zaznaczył, że zarząd KGHM dysponuje rozbieżnymi wykładniami ekspertów dotyczącymi tych kwestii. W środowym piśmie do prezesa KGHM "Solidarność" napisała, że "dalsze przeciągania w czasie i gra na zwłokę jest kpiną z pracowników i obowiązującego prawa".

    Solidarność zawiadomiła o sytuacji Państwową Inspekcję Pracy (PIP). "Po przeprowadzeniu kontroli przez PIP we wszystkich zakładach górniczych odbyły się spotkania (?) podczas których PIP potwierdziła prezentowane przez NSZZ +Solidarność+ stanowisko, iż pracownicy zostali niesłusznie pozbawieni części wynagrodzenia za cały 2004 rok za pracę w niedzielę i święta" - napisali związkowcy. Dodali, iż - według ich szacunków - należności niewypłacone pracownikom z tego tytułu to kwota ok. 50 mln zł bez odsetek.

     Wyborski potwierdził, że PIP po przeprowadzeni kontroli w oddziałach górniczych KGHM wydała takie wnioski pokontrolne, ale pracodawca może wnieść do nich zastrzeżenia. "Tak też zrobiliśmy ze względu na niejednoznaczne stanowiska w tej sprawie. Jesteśmy również w trakcie zbierania kolejnych opinii. Najbardziej miarodajne byłoby rozstrzygnięcie sądowe" - zaznaczył Wyborski.

    Spółka zatrudnia blisko 17 tys. osób. Jak zaznaczył Czyczerski, sprawa ta dotyczy ok. 10 tys. pracowników KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Solidarność": KGHM jest dłużna pracownikom 50 mln zł