Solorz: Elektrim nie otrzymał dotychczas oferty na PTC

Internet Securities
opublikowano: 04-02-2005, 12:21

Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu SA, twierdzi, że spółka dotychczas nie otrzymała żadnej oferty od Vivendi Universal dotyczącej Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), wbrew deklaracji Jean-Bertrand Levy, dyrektora generalnego francuskiego koncernu, że takiej oferty Elektrim niebawem może się spodziewać.

Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu SA, twierdzi, że spółka dotychczas nie otrzymała żadnej oferty od Vivendi Universal dotyczącej Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), wbrew deklaracji Jean-Bertrand Levy, dyrektora generalnego francuskiego koncernu, że takiej oferty Elektrim niebawem może się spodziewać.

„Dotychczas nie otrzymaliśmy żadnej oferty od Vivendi, do której mógłbym się odnieść” – powiedział w piątek agencji ISB Zygmunt Solorz- Żak.

„Zamierzamy po prostu realizować decyzję polskiego sądu uznającą wyrok Arbitrażu w Wiedniu na terenie Polski, która komuś może się podobać lub nie. Z wyrokiem sądu jednak się nie dyskutuje” – dodał.

Przedstawiciele kontrolowanej przez Vivendi Universal spółki Elektrim Telekomunikacja (ET) poinformowali w czwartek, że mają propozycję rozwiązania konfliktu w akcjonariacie PTC i próbowali ją przedstawić w podczas posiedzenia rady nadzorczej operatora sieci Era i Heyah.

Propozycja, ich zdaniem, mogłaby rozwiązać wszystkie problemy prawne Elektrimu i ET, dotyczące udziałów w PTC, a także umożliwiłaby Deutsche Telekom (DT) zakup udziałów w PTC po cenie rynkowej.

Rada nadzorcza PTC nie odniosła się na czwartkowym posiedzeniu do propozycji Elektrimu Telekomunikacja (ET). Członkowie rady nadzorczej ze strony Deutsche Telekom (DT) nie uczestniczyli w głosowaniu, zabrakło więc quorum.

Według obecnych zapisów w rejestrze sądowym, Elektrim Telekomunikacja kontroluje PTC (51%), w której dalsze 49% udziałów należy do Deutsche Telekom. Elektrim ma w Elektrimie Telekomunikacja 49%, zaś pozostałe 51% kontroluje Vivendi Universal i konsolidowana przez francuski koncern spółka Ymer Finance.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał w miniona środę wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, w zakresie, o który wnioskował Elektrim.

Elektrim wystąpił do sądu o częściowe uznanie wyroku wiedeńskiego arbitrażu które mówią, że po pierwsze zbycie udziałów w PTC na rzecz Elektrimu Telekomunikacja (ET) przez Elektrim w 1999 roku jest bezskuteczne i udziały te pozostały własnością Elektrimu.

Po drugie, że zbycie tych udziałów nie stanowi istotnego naruszenia umowy wspólników PTC, ale stanowiłoby je, gdyby Elektrim nie odzyskał udziałów PTC w ciągu 2 miesięcy od doręczenia wyroku.

Po trzecie, że żądanie DT odnośnie stwierdzenia „economic impairment” (istotnie pogorszonej sytuacji gospodarczej) zostaje oddalone.

Prezes Elektrimu SA Piotr Nurowski mówił ostatnio dziennikarzom, że spółka zamierza wykorzystać uznaniowe orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie tak, by zapisy w księdze udziałowców PTC, zostały zmienione na korzyść Elektrimu SA, w terminie wyznaczonym spółce przez sąd arbitrażowy. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane