Somfy robi replay

opublikowano: 14-09-2016, 22:00

Francuski producent napędów do rolet podwoi inwestycję: wyda 90 mln zł i zatrudni 200 osób w Niepołomicach.

Francuskie kino jest znane, wino również, a w Niepołomicach pod Krakowem dobry PR francuskiemu biznesowi robi firma Sopem z grupy Somfy. Inwestor planuje rozbudowę zakładu napędów i systemów kontroli do żaluzji, rolet i bram.

— Spółka rozpoczęła drugi etap inwestycji w Krakowskim Parku Technologicznym (KPT). Wyda 90 mln zł i utworzy 200 miejsc pracy — mówi Krystyna Sadowska z krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. W otrzymanym od zarządu KPT zezwoleniu Sopem zobowiązał się zainwestować do końca 2022 r., a etaty stworzyć do końca 2021 r. Jest szansa, że zrealizuje projekt znacznie wcześniej. Gdy trzy lata temu firma zdecydowała się wybudować w Niepołomicach fabrykę, zapowiedziała do końca 2017 r. 250 etatów, a docelowo 850.

Dziś w zakładzie pracuje 350 osób, a do końca roku będzie o 100 więcej. Firma nie tylko poszerzy produkcję o wyroby wytwarzane dotychczas tylko we Francji, ale też rozbuduje magazyn. Miał wystarczyć do 2020 r., ale już dziś wykorzystuje 90 proc. powierzchni. Firma otworzyła też w tym roku centrum badawczo-rozwojowe. Dotychczas zainwestowała w Niepołomicach 117 mln zł.

— Decyzja Sopemu świadczy o tym, że inwestorzy w Krakowskim Parku Technologicznym czują się dobrze. W tym roku na reinwestycje zdecydowały się już takie firmy, jak Brembo, Comarch czy Alupol Films z Grupy Kęty. Liczymy na kolejne wydłużenie okresu funkcjonowania stref lub ich działanie bezterminowe, gdyż w naszym przekonaniu jest to wciąż najlepszy, klarowny i stabilny instrument przyciągania inwestycji zagranicznych do Polski oraz wspierania — o czym rzadko się mówi — rozwoju polskich firm — dodaje Krystyna Sadowska.

Od stycznia do maja spółka Somfy zwiększyła sprzedaż w Polsce o 40 proc. W ubiegłym roku wyprodukowała w niepołomickiej fabryce 1,6 mln silników. Grupa Somfy została założona w 1969 r. we Francji. Zatrudnia 7,9 tys. osób w 78 oddziałach w 60 krajach. Wśród pracowników jest 400 inżynierów, którzy rocznie zgłaszają 400 patentów. Głównymi klientami firmy są producenci okien, osłon czy rolet zewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu