Somfy rozpędza się w Niepołomicach

opublikowano: 28-06-2016, 22:00

Francuska firma powiększa zakład i magazyn, otwiera nowe linie i centrum B+R.

Gdy trzy lata temu francuska grupa Somfy zdecydowała się wybudować w Niepołomicach na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej fabrykę silników wykorzystywanych w automatyce w inteligentnych budynkach, zapowiedziała docelowo stworzenie 850 etatów, a do końca 2017 r. — 250. Dziś w zakładzie pracuje 350 osób, a do końca roku będzie o 100 więcej.

— Rozbudowujemy Wschodnioeuropejską Platformę Dystrybucyjną. Gdy wybudowaliśmy fabrykę, planowaliśmy, że magazyn wystarczy do 2020 r. Już obecnie wykorzystujemy 4,5 tys. mkw., czyli 90 proc. powierzchni, stąd decyzja o kolejnej inwestycji. Trwają przetargi, w ciągu miesiąca wybierzemy wykonawcę — mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy w Polsce.

Przewiduje, że zatrudnienie w centrum dystrybucyjnym podwoi się do 40 osób. 20 pracowników zostanie przyjętych do centrum badawczo-rozwojowego, które dziś zatrudnia dwóch inżynierów. To lekkie opóźnienie planów, bo w centrum R&Dmiało do końca pierwszego półrocza tego roku pracować 25 osób. Zwiększy się też — o około 50 — liczba osób przy produkcji. To dlatego, że do niepołomickiej fabryki, która dziś produkuje wyłącznie silniki, sterowania i komponentydo silników, zostaną uruchomione dodatkowe linie produkcyjne niektórych artykułów dziś wytwarzanych w fabrykach we Francji.

— Wprowadzamy urządzenia do sterowania z linii Smooth, które będą produkowane w Polsce. Będziemy też produkować czujniki wiatrowe do markiz, mierzące drgania i położenie w trzech płaszczyznach — wyjaśnia Radosław Borkowski.

Nie podaje wartości inwestycji, bo nie zostały jeszcze oszacowane. Wszystkie maszyny do produkcji Somfy zamawia indywidualnie. Pierwsze linie produkcyjne już są instalowane w fabryce, masowa produkcja ruszy w sierpniu. Od stycznia do maja Somfy zwiększyło sprzedaż w Polsce o 40 proc. W ubiegłym roku firma wyprodukowała w niepołomickiej fabryce 1,6 mln silników. Grupa Somfy została założona w 1969 r. we Francji. Zatrudnia 7,9 tys. osób w 78 oddziałach w 60 krajach. Wśród pracowników jest 400 inżynierów, którzy rocznie zgłaszają 400 patentów. Głównymi klientami firmy są producenci okien, osłon czy rolet zewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy