Somfy wyda 70 mln zł

opublikowano: 16-07-2018, 22:00

Francuski producent automatyki okiennej znowu inwestuje w Niepołomicach. Do niemal 400 etatów doda 200.

Wśród sześciu firm, które w tym roku dostały zezwolenia na inwestycje w zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny specjalnej strefie ekonomicznej, aż trzy rozbudowują się w Niepołomicach. Wśród nich jest Sopem, spółka francuskiej grupy Somfy. Firma zamierza wydać 70 mln zł i stworzyć 10 miejsc pracy. To już czwarte zezwolenie producenta automatycznych napędów do rolet i bram, który wybrał Niepołomice w 2012 r. i uruchomił fabrykę na początku 2014 r. Obiecał wtedy 100 mln zł nakładów i 250 etatów, a docelowo: 800, w tym w większości dla kobiet. Wydał niemal 150 mln zł, a zatrudnienie sięgnęło 388 osób. Już w 2014 r. Sopem zapowiedział otwarcie centrum badawczo-rozwojowego, w którym miało pracować 10 osób. Pracuje 18. Dwa lata temu firma odebrała kolejne zezwolenie — na inwestycję za 90 mln zł, dzięki której powstanie kolejne 200 etatów. Projekt jest w toku. Dotychczas spółka wydała z obiecanej kwoty 25 mln zł i zatrudniła 20 osób.

Kierowane przez Jeana Guillaume’a Somfy odebrało w maju czwarte zezwolenie na inwestycję w Niepołomicach na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej.
Wyświetl galerię [1/2]

Znowu Polska:

Kierowane przez Jeana Guillaume’a Somfy odebrało w maju czwarte zezwolenie na inwestycję w Niepołomicach na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Fot. ARC

Spółka Somfy powstała w 1969 r. w Cluses we francuskim regionie Haute-Savoie, centrum przemysłu stalowego. Działa w ponad 60 krajach i sprzedaje rocznie ponad 100 mln napędów. 10 proc. przychodów przeznacza na innowacje, w dziale badań i rozwoju pracuje 400 inżynierów. Co roku zgłasza 400 patentów.

W pierwszym półroczu krakowska strefa udzieliła także zezwoleń firmom: Woodward, Kalmar, Brembo Poland, Protech i Pajor Technology. Sześciu inwestorów deklaruje 176,4 mln zł nakładów i 988 miejsc pracy. Tyle samo etatów obiecały firmy w 20 zezwoleniach wydanych przez cały ubiegły rok. Zadeklarowały 566,3 mln zł inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu