Sondaż: CDU/CSU tak mocne jak ostatnio w 2005 r.

PAP
opublikowano: 02-08-2015, 12:40

Niemieckie partie chrześcijańsko-demokratyczne CDU i CSU cieszą się obecnie tak dużym poparciem jak wszystkie pozostałe partie reprezentowane w Bundestagu – wynika z najnowszego sondażu opublikowanego w niedzielę przez "Bild am Sonntag".

Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2005 roku.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na CDU i CSU głosowałoby 43 proc. uczestników ankiety. Obecny koalicjant chadeków, SPD, cieszy się poparciem 24 proc. wyborców. Opozycyjne partie Lewica i Zieloni dostałyby odpowiednio 9 i 10 proc. Ani liberalna FDP, ani eurosceptyczna AfD nie weszłyby do parlamentu.

Najbliższe regularne wybory do Bundestagu odbędą się na jesieni 2017 roku.

"Bild dam Sonntag" zwraca uwagę, że taki wynik mógłby oznaczać zdobycie przez CDU/CSU absolutnej większości w Bundestagu i umożliwić obu partiom chadeckim samodzielne rządy.

Politolodzy uważają, że partie chadeckie zawdzięczają wysokie poparcie kanclerz Angeli Merkel. "Niemcy ufają Merkel ze względu na jej spokojny styl rządzenia. Podczas kryzysu greckiego sympatie Niemców do pani kanclerz uległy dalszemu wzmocnieniu" – powiedział politolog Juergen Falter.

Kanclerz Merkel jest równocześnie szefową CDU. CSU jest siostrzaną partią CDU, ogranicza swoją działalność tylko do Bawarii. Obie partie tworzą w parlamencie jeden klub poselski.

W sondażu przeprowadzonym przez instytut Emnid w dniach od 23 do 29 lipca uczestniczyło 1860 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu