Sonko ma inwestora z RPA

Fundusz Coast2Coast zainwestował w producenta wafli ryżowych i kasz. Otworzy biuro w Europie, by zrealizować kolejne akwizycje.

O tym, że producent wafli ryżowych, ryżu i kasz — firma Sonko — jest na sprzedaż, rynek wiedział od około roku. W końcu poznał nowego właściciela spółki. To południowoafrykańska firma Bounty Brands, należąca do funduszu Coast2Coast. Zakup Sonko jest jej pierwszą międzynarodowątransakcją i pierwszą akwizycją w segmencie żywności.

— Sonko koncentrowało siły, by zostać liderem w Polsce, i tego dokonało. Teraz jest więc w dobrej pozycji do znacznego rozwoju eksportu — powiedział Stefan Rabe, prezes Bounty Brands, lokalnemu południowoafrykańskiemu portalowi Financial Mail.

W 2013 r. (to ostatnie widoczne dane) Sonko miało prawie 130 mln zł przychodów ze sprzedaży. Wartości transakcji nie ujawniono. Doradcą Sonko była Fidea. Spółka z Bielan Wrocławskich eksportuje do 22 krajów. To nie wyjątek, bo Polska staje się powoli małym zagłębiem produkcyjnymwafli na Europę pod tzw. white i private label (czyli produkcji na zlecenie innych producentów i sieci handlowych). Krajowy rynek wart jest, według szacunków ekspertów, około 150 mln zł. Spożycie w kraju rośnie, choć powoli, ale pojawiają się kolejni gracze. SanoRice, producent wafli ryżowych z fabrykami w Holandii, Włoszech i Belgii, ogłaszał, że szuka u nas przyczółka do ekspansji w Europie Wschodniej, ale nie podjął decyzji, czy będzie przejmował, czy sam postawi zakład. W kategorii wafli zadebiutował też m.in. czołowy producent musli, firma Sante. W maju firmę Good Food, innego polskiego producenta wafli ryżowych, kupił fundusz Hartenberg Capital, związany z Andrejem Babisem, czeskim miliarderem i politykiem. Wafle postrzegane są jako produkt z półki ze zdrową żywnością, a więc segmentu zyskującego na wartości. Zdaniem ekspertów, sprzyja im mnogość okazji do konsumpcji — jako przekąski czy substytutu pieczywa, oraz możliwości modyfikacji składu produktu, by dostosować go do potrzeb i gustów kobiet, dzieci czy osób starszych. „Business Day”, lokalny dziennik z RPA, podaje, że Coast2Coast wespół z Bounty Brands otworzy biuro w Europie, by realizować tu kolejne akwizycje. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sonko ma inwestora z RPA