Sopot droższy od Warszawy

opublikowano: 28-01-2019, 22:00

Po uwzględnieniu mniejszych miast okazało się, że mieszkania w stolicy wcale nie są najdroższe.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • gdzie mieszkania są droższe niż w Warszawie
  • dlaczego w niektórych miastach mieszkania są tanie i czy mają szansę zdrożeć

Opublikowane niedawno opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące 2017 r., jako jedyne pokazuje ceny mieszkań w wielu mniejszych miastach Polski. Dodatkowym atutem danych GUS wydaje się to, że mają one charakter transakcyjny i powstają dzięki analizie aktów notarialnych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali na jego podstawie zestawienie, które wskazuje, że w 2017 r. średnie transakcyjne ceny mieszkań (nowych i używanych) po raz kolejny były najwyższe w Sopocie. Średnia dotycząca tego miasta wynosiła aż 10 246 zł/mkw. Cena sprzedaży 1 mkw. przekraczana przez połowę sopockich lokali (mediana) od stycznia do grudnia 2017 r. była tylko nieco niższa (9836 zł). Dla porównania, analogiczne wyniki z Warszawy wyniosły odpowiednio: 8210 zł/mkw. (średnia) i 7754 zł/mkw. (mediana).

Sopot, ulica Bohaterów Monte Cassino
Fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM

— Co ciekawe, trzeciego miejsca pod względem średniego kosztu metrażu wcale nie zajął Kraków (wynik: 6497 zł/mkw.) — w 2017 r. to miasto już wyprzedził Gdańsk (średni wynik: 6554 zł/mkw.). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że pod względem cenowej mediany (6246 zł/mkw.) Kraków odnotował wyższy wynik aniżeli Gdańsk (5994 zł/mkw.) — mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Kolejne ciekawe spostrzeżenie dotyczy liczby miast, w których od stycznia do grudnia 2017 r. średnia transakcyjna cena 1 mkw. lokali przekraczała 5 tys. zł. Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego można wskazać dziewięć takich ośrodków miejskich na prawach powiatu. Oprócz Sopotu, Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia, w tym gronie znajdziemy również Lublin, Gdynię i Świnoujście. Miasto położone nad cieśniną Świną to kolejny obok Sopotu przykład miejscowości, której wczasowy charakter ma duży wpływ na ceny mieszkań. Równie ciekawa może być analiza tych miast na prawach powiatu, które w 2017 r. cechowały się najniższymi kosztami zakupu metrażu. W cenowym rankingu najniżej ulokowały się: Zabrze, Jelenia Góra, Tarnobrzeg, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, Wałbrzych i Bytom. Najciekawsza wydaje się sytuacja Bytomia, czyli jedynego miasta na prawach powiatu, w którym zarówno średnia, jak i medianowa cena 1 mkw. mieszkań z 2017 r. nie przekraczała 2 tys. zł.

— Warto zwrócić uwagę, że wszystkie „tanie” miasta uwzględnione w powyższym zestawieniu mają poprzemysłowy charakter i problemy z zatrzymaniem młodych pracowników — ocenia Andrzej Prajsnar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane