Soros wspiera kampanię przeciwko brexitowi

opublikowano: 08-02-2018, 11:07

Słynny miliarder inwestor George Soros przekazał setki tysięcy funtów na proeuropejską kampanię mającą na celu powstrzymanie Zjednoczonego Królestwa od opuszczenia Unii Europejskiej, informuje serwis CNBC.

Według gazet "The Guardian" i "The Telegraph" kampania Best for Britain, która opowiada się za pozostaniem Wlk. Brytanii w bloku polityczno-gospodarczym i za powstrzymaniem brexitu, otrzymała ponad 400 tys. funtów (550 tys. USD) od fundacji Soros Open Society Foundation (OSF).

George Soros
Bloomberg

Chcące zachować anonimowość źródła twierdzą, że od czasu referendum w czerwcu 2017 r. sześciocyfrowa suma została przyznana kampanii przez OSF. 

The Telegraph twierdzi, że Soros był jednym z trzech głównych darczyńców kampanii.

Gazeta ogłosiła, że w tym miesiącu planuje rozpocząć ogólnokrajową kampanię reklamową, która w zamyśle jej inicjatorów ma  doprowadzić do drugiego referendum, które mogłoby potencjalnie zatrzymać Wielką Brytanię w UE.

Soros jest znany jako "człowiek, który złamał Bank of England", obstawiając w 1992 r. przeciwko funtowi. Słynna akcja znana jako „czarna środa", zmusiła brytyjski rząd do wycofania waluty z europejskiego mechanizmu kursowego.

W zeszłym roku Soros zasugerował, że Królestwo może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli blok przeprowadzi reformę podczas negocjacji w sprawie brexitu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane