Sovereign Capital rusza z akcjami

Kamil Zatoński
opublikowano: 05-10-2007, 00:00

RYNEK IPO Gwarantujemy sukces, twierdzą szefowie spółki

Zyskanie 6 mln zł z IPO, zakończenie sprawy Pekabeksu i rychłe informacje o nowych projektach to plan Sovereign Capital (SC) na najbliższe tygodnie. Inwestorzy mogą zapisywać się na jej akcje od 23 października w placówkach Biura Maklerskiego BISE.

Warszawska spółka specjalizuje się w inwestowaniu w tzw. trudne aktywa, głównie wierzytelności i akcje firm mających problemy i wymagająch restrukturyzacji. Zarządzający Sovereign — Robert Jędrzejowski i Andreas Madej — podkreślają, że dotychczasowe projekty (nie było ich zbyt wiele) zakończyły się dodatnią i często wysoką stopą zwrotu. Najważniejsze operacje to m.in. pomoc w uratowaniu portalu wp.pl i odzyskanie wierzytelności od Warszawskich Zakładów Graficznych.

Sovereign nie jest windykatorem, bo stawia sobie inne cele niż odzyskanie długów z istniejącego majątku. Angażuje się w zarządzanie firmami tak, by wyszły z tarapatów i samodzielnie spłaciły zaległości. Sztandarowym przykładem restrukturyzacja Pekabeksu, poznańskiego producenta konstrukcji żelbetowych. Przedstawiciele SC weszli do władz firmy. Zakupiono także około 80 proc. wie-

rzytelności spółki, a jeśli doj-

dzie do skutku zakup 12 proc. akcji Pekabeksu od Skarbu Państwa (oferty otwarto 1 października, SC jest jedynym chętnym), pod kontrolą nowicjusza znajdzie się

60 proc. walorów przedsiębiorstwa. Korzyść z uzdro-

wienia (firma odzyskała płyn-

ność, sąd zmienił formę upa-

dłości z likwidacyjnej na ukła-

dową) będzie podwójna — oprócz odzyskania wierzytelności, Sovereign docelowo sprzeda posiadane udziały.

Spłata długów przez Pekabex to kluczowy warunek realizacji prognozy finansowej SC na ten rok. Zakłada ona osiągnięcie 8,04 mln zł zysku brutto i 6,5 mln zł netto. Aby dotrzymać obietnic, trzeba najpierw zwołania przez sędziego komisarza zgromadzenia wierzycieli (możliwe, że w listopadzie, a nie, jak planowano, w październiku), które przyjmie propozycje układowe. Następnie musi je zaakceptować sąd i dopiero wtedy nastąpi spłata wierzytelności. Jeśli proces się opóźni, tegoroczny zysk brutto będzie niższy o 6,5 mln zł.

Szefowie Sovereign zapowiadają, że termin powinien zostać dotrzymany. Dodają, że w najbliższych tygodniach należy się również spodziewać informacji o rozpoczęciu kolejnych operacji podobnych do sprawy Pekabeksu. Jeden z projektów ma dotyczyć spółki giełdowej.

Menedżerowie SC wycenili jedną akcję spółki na 60 zł, a tym samym całą firmę na 126 mln zł. Ciekawa jest przyjęta metodologia. Otóż pod uwagę wzięto w pierwszej kolejności średni wskaźnik ceny emisyjnej do prognozowanego na 2007 r. zysku dla tych 23 tegorocznych debiutantów, którzy opublikowali plan finansowy. Przeciętny, ważony kapitalizacją wskaźnik sięgnął 26,3, a prosta średnia arytmetyczna wyniosła 23,3. Sovereign szacuje, że w tym roku zarobi 6,5 mln zł, dlatego, przy uwzględnieniu kilkunasto

procentowego dyskonta, cenę

wyznaczono na 60 zł, a ce-

na do zysku sięga przez to 19,4.

Problem z wyceną będą mieli inwestorzy na rynku wtórnym, bo na GPW nie ma firmy, o podobnym profilu działalności. Najbliżej są TUP i BBI Capital. Wśród zagranicznych podmiotów w podobnym obszarze działa np. niemiecki Arques, tyle że jest on wielokrotnie większy (kapitalizacja 790 mln EUR), ponadto rocznie osiąga ponad 100 mln zysku. Jego prognozowany wskaźnik cena do zysku to niespełna 7.

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Sovereign Capital rusza z akcjami