Spada rentowność najmu

opublikowano: 21-05-2018, 22:00

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych staje się coraz mniej opłacalny, zwłaszcza w największych aglomeracjach.

Galopujące ceny nieruchomości przyczyniły się do obniżenia rentowności najmu w Polsce — wynika z najnowszego raportu firmy Emmerson Evaluation. W 2017 r. stawki za metr nowych lokali wzrosły na niektórych rynkach nawet o 10- 16 proc.

Lokalizacja dyktuje ceny: Eksperci Emmerson Evaluation zwracają uwagę na duże rozbieżności w czynszach dla konkretnych lokalizacji, np. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu różnica między najbardziej atrakcyjnymi częściami miasta a dzielnicami najtańszymi dla mieszkań dwupokojowych wynosiła średnio ponad 460 zł.
Zobacz więcej

Lokalizacja dyktuje ceny: Eksperci Emmerson Evaluation zwracają uwagę na duże rozbieżności w czynszach dla konkretnych lokalizacji, np. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu różnica między najbardziej atrakcyjnymi częściami miasta a dzielnicami najtańszymi dla mieszkań dwupokojowych wynosiła średnio ponad 460 zł. Fot. Robert Neumann - FORUM

— Właściciele inwestycji przeznaczonych na wynajem podnoszą czynsze, aby zachować satysfakcjonującą rentowność. Obserwujemy jednak, że stopy zwrotu z najmu nowych lokali z roku na rok spadają. Próg 5 proc. jest osiągany raczej przy wyjątkowo dobrych lokalizacjach, a jedynie w tych najlepszych możliwe jest osiągnięcie rentowności powyżej 6 proc. Takie okazje jednak zdarzają się już bardzo rzadko — tłumaczy Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation. Eksperci spodziewają się, że najbliższym czasie stopy zwrotu będą kontynuowały spadek.

— Wynajmujący już nie mają za dużego pola do zrekompensowania sobie niższych stóp zwrotu poprzez podwyżki czynszu, a konkurencja na rynku mieszkań na wynajem rośnie — twierdzi Dariusz Książak. Według najnowszych danych Emmerson Evaluation, wyższe

stopy zwrotu — 5,3-5,5 proc. — łatwiej uzyskać w mniejszych miastach wojewódzkich jak Lublin, Białystok, Łódź i Szczecin niż w największych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław, gdzie rentowność sięga 4,1- 5,4 proc.

— W mniejszych miastach wojewódzkich ceny transakcyjne nie są tak mocno wyśrubowane jak w największych aglomeracjach. Jednocześnie wiele z nich jest atrakcyjnych pod kątem inwestycji w wynajem ze względu na obecność dużych ośrodków akademickich — mówi Dariusz Książak. Mimo topniejących zysków popularność zakupów inwestycyjnych nadal jest wysoka, a właściciele mieszkań nie mają raczej kłopotów ze znalezieniem lokatorów.

— Trzeba jednak pamiętać, że względnie wysoka atrakcyjność najmu skutkuje trwającym od ponad dwóch lat szybkim wzrostem podaży nieruchomości na wynajem. Jednocześnie perspektywa utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez co najmniej kilkanaście miesięcy sprawia, że tendencja ta będzie przybierać na sile. W pewnym momencie może więc dojść do nasycenia rynku, a nawet odwrócenia relacji podaży i popytu na niekorzyść osób oferujących lokale na wynajem, a więc do spadku stawek czynszu — twierdzi Jakub Nieckarz, prezes firmy deweloperskiej PVI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Spada rentowność najmu