Spadają wpływy z podatków

Jarosław Królak
02-05-2005, 00:00

W marcu budżet uzyskał z VAT i akcyzy tylko 7,4 mld zł. To jeszcze mniej niż w słabiutkim lutym.

Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Finansów (MF) wynika, że marzec 2005 r. był drugim miesiącem spadku dochodów budżetu. Budżet uzyskał VAT i akcyzy tylko 7,4 mld zł. To najgorszy wynik od dziewięciu miesięcy. Marcowy wynik jest o tyle zaskakujący, że jeszcze w styczniu notowano rekord — 13 mld zł. Dużo gorzej już było w lutym — 7,6 mld zł. Trend spadkowy utrwala się.

W I kwartale z podatków pośrednich budżet uzyskał 28 mld zł. Oznacza to realizację 24 proc. planu rocznego z VAT i akcyzy (116,9 mld zł). To nie jest dobry wynik. Skąd bierze się spadek wpływów?

— Resort finansów założył spore dochody z VAT. Uważam, że prognoza wzrostu gospodarczego i konsumpcji została określona zbyt optymistycznie. Nie ma teraz tak dużego wzrostu gospodarczego i spożycie konsumpcyjne nie rośnie. To obrazują też aktualne dane GUS za pierwszy kwartał — mówi Rafał Antczak, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Czego można spodziewać się w najbliższych miesiącach?

— Dochody z VAT i akcyzy nie powinny już dalej spadać. Uważam, że zaczną rosnąć od kwietnia. Przecież zaczęła się wiosna, a podatki pośrednie są podatkami sezonowymi — mówi prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.

Zdaniem Rafała Antczaka, można mieć obawy o realizację założonych na ten rok wpływów z VAT.

— Są przeszacowane. Nie zdziwię się, jeśli plan roczny nie będzie wykonany — mówi ekspert CASE.

Trochę lepiej jest z wpływami z podatku dochodowego od firm (CIT).

Po trzech pierwszych miesiącach 2005 r. wykonanie rocznego planu CIT wynosi 34 proc. (5 mld zł, założono — 14,6 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadają wpływy z podatków