Spadają zyski SAirGroup

Kozmana Magdalena, Gesing Marcin
07-03-2000, 00:00

Spadają zyski SAirGroup

SAirGroup, szwajcarska grupa lotnicza, ogłosiła wczoraj wyniki finansowe za 1999 rok. Nie udało jej się osiągnąć tak dobrych rezultatów jak w 1998 roku. Jest to spowodowane gorszą koniunkturą w całej branży lotniczej. Natomiast LOT w ubiegłym roku zanotował wzrost liczby pasażerów.

Po informacjach o gorszych wynikach finansowych za 1999 rok KLM i Air Italia przyszła kolej na SAirGroup. Właściciel linii lotniczych Swissair ogłosił wczoraj, że nie udało mu się zrealizować planów na ubiegły rok.

SAirGroup, posiadająca udziały także w innych liniach europejskich (Sabena, Balair/CTA Leisure i Crossair), osiągnęła w 1999 roku zysk netto w wysokości 273 mln CHF (674 mln zł). Jest to o 24,4 proc. gorszy wynik niż w 1998 roku.

— Rok 2000 zaczął się dla nas nie najgorzej, do czego przyczynił się dobry klimat gospodarczy. Spodziewamy się natomiast rozwoju działów nie związanych z liniami lotniczymi — powiedział Philippe Bruggisser, dyrektor Generalny SAirGroup.

Dodał on, że wyższe ceny ropy oznaczają dla firmy dodatkowe koszty wysokości 80 mln CHF (197,6 mln zł). Pod znakiem zapytania stawia on więc zrealizowanie wszystkich planów przewidzianych na ten rok.

Nie są znane jeszcze wyniki PLL LOT, którego inwestorem strategicznym pod koniec 1999 roku została SAirGroup. Trzeba na nie poczekać do zakończenia audytu.

Wiadomo już jednak, że w ubiegłym roku LOT zanotował niewielki wzrost przewozów w porównaniu z rokiem 1998. W rejsach rozkładowych przewiózł 1,875 mln pasażerów, co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 3,6 proc., natomiast czarterami — 386,5 tys. osób, czyli o 5,3 proc. więcej. Poprawił się też wskaźnik wykorzystania miejsc w pasażerskich lotach zagranicznych i wyniósł 69,4 proc.

Wczoraj LOT poinformował, że na jego konto wpłynęło już 150 mln USD (618 mln zł) od Szwajcarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena, Gesing Marcin

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spadają zyski SAirGroup