Spadek giełdy w Turcji, w Grecji nie lepiej

PAP
opublikowano: 08-06-2015, 09:39

W Europie na giełdach spadki wskaźników. Źle wygląda sytuacja po wyborach w Turcji. Nie lepiej jest w Grecji - podają maklerzy.

Dynamika głównego indeksu tureckiej giełdy w piątek i poniedziałek
Zobacz więcej

Dynamika głównego indeksu tureckiej giełdy w piątek i poniedziałek

W Turcji w poniedziałek pogrom na rynkach po wyborach. Indeks giełdy w Stambule spadł po otwarciu o 8,2 proc. Turecka waluta osłabiła się o 5 proc. do rekordowych 2,80 za dolara USA.

Rządzącą w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych, ale po raz pierwszy od 13 lat utraciła większość absolutną i nie będzie mogła rządzić samodzielnie - ogłoszono po zliczeniu ok. 98 proc. głosów.

Według państwowej telewizji TRT, AKP otrzymała 41 proc. głosów, co oznacza, że dostanie 259 mandatów i utraci większość absolutną, wynoszącą 276 mandatów w 550-miejscowym parlamencie.

Jak podkreślają komentatorzy, to cios dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który liczył na to, że dzięki wysokiemu wynikowi partii, którą prowadził do zwycięstwa w poprzednich wyborach, będzie mógł zwiększyć swoje uprawnienia, wprowadzając system prezydencki w stylu amerykańskim.

Na drugim miejscu, z wynikiem ok. 25 proc. (co przełoży się na 131 miejsc w parlamencie), znalazła się Partia Ludowo-Republikańska (CHP), zrzeszająca świeckich wyborców o przekonaniach socjaldemokratycznych. Trzecia była ultraprawicowa Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) z ok. 16,5 proc. głosów (82 miejsca).

W sprawie Grecji na razie brak jest szans na szybkie rozwiązanie jej problemów.

W sobotę wieczorem prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Merkel rozmawiali telefonicznie z szefem greckiego rządu. Wszystkie te manewry mają na celu uniknięcie bankructwa Grecji, które mogłoby doprowadzić do opuszczenia przez kraj strefy euro, zwanego skrótowo "Grexitem".

Minister finansów Grecji Janis Warufakis w niedzielę zaapelował do Niemiec o "mowę nadziei", sygnalizującą, że UE jest gotowa pójść na ustępstwa ws. oszczędności. Szef KE Jean-Claude Juncker ubolewał, że nie otrzymał od greckich władz nowych propozycji reform.

Ateny od miesięcy prowadzą negocjacje z KE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Europejskim Bankiem Centralnym (EBC). Instytucje te domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji w wysokości ok. 7,2 mld euro. Plan pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca.

Odblokowanie tych pieniędzy jest kluczowe, gdyż grecka kasa jest pusta i zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW 1,6 mld euro, a latem - 6 mld euro EBC.

Na giełdach w Europie w poniedziałek Actelion Ltd. zyskuje 6,4 proc. po informacji "Sunday Times", że firma Shire rozważa fuzję z Actelion. Shire spada o 2,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy