Spadek jakości tworzonego prawa

Marek Safjan
28-07-2005, 00:00

W Polsce mamy do czynienia ze spadkiem jakości tworzonego prawa, a wprowadzane w nadmiarze regulacje prawne nie są poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb i nie odpowiadają oczekiwaniom społecznym. Brakuje perspektywicznego myślenia o stanowieniu prawa, a przyjmowane rozwiązania są często przypadkowe i nieprzemyślane. Istnieją przypadki prawa nieczytelnego, które budzi wątpliwości w zakresie interpretacji i stosowania. Przy implementacji prawa wspólnotowego nie zawsze dobierane są odpowiednie środki prawne.

Zaznacza się tendencja wyraźnego wzrostu liczby spraw rozpoznawanych przez Trybunał Konstytucyjny. W pierwszym pełnym roku obowiązywania nowej konstytucji, tj. w 1998 r., trybunał wydał 33 wyroki (orzeczenia o charakterze merytorycznym), w dwóch następnych latach liczba wyroków wzrosła do 52, a w latach 2001-04 wynosiła odpowiednio: 64, 61, 70 i 79. Wśród 79 wyroków wydanych w 2004 r. w 44 przypadkach Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności zaskarżonych przepisów (w całości lub części) z konstytucją.

Dotychczas wiele wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie zostało wykonanych. Dotyczy to między innymi orzeczenia w sprawie statutu funduszu wczasów pracowniczych, ustawy 203 oraz mienia zabużańskiego. W sytuacji spadku jakości tworzonego prawa i opieszałości w wykonywaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego konieczne staje się stworzenie „szybkiej ścieżki legislacyjnej” dla ustaw, które miałyby przywrócić stan prawny zgodny z konstytucją.

Marek Safjan prezes Trybunału Konstytucyjnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Safjan

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadek jakości tworzonego prawa