Spadek kursu ropy ograniczył zniżki na amerykańskich giełdach

opublikowano: 12-10-2004, 22:09

Spadek kursu ropy poniżej 53 USD wywołał pozytywną reakcję na amerykańskich rynkach akcji. Główne indeksy ruszyły w górę. Dow Jones odrobił straty z początku sesji niemal w całości i na zamknięciu spadał zaledwie o 0,05 proc. Po początkowym osłabieniu Nasdaq wspiął się do poziomu z ostatniego zamknięcia, ale nie udało mu się wyjść ‘ponad kreskę’ i ostatecznie zniżkował o 0,14 proc.

Cena baryłki ropy przekraczała momentami we wtorek na NYMEX 54 USD co wiązało się z podwyższeniem prognozy tegorocznego popytu na surowiec przez Międzynarodową Agencję Energii. W drugiej części wtorkowych notowań cześć inwestorów zdecydowała się jednak na realizację zysków na listopadowych kontraktach. Kurs ropy zaczął wyraźnie spadać. Na zamknięciu za baryłkę trzeba było zapłacić już tylko 52,51 USD. To poprawiło nastroje na rynku akcji.

Podaż miała inicjatywę przez większą część wtorkowych notowań zarówno na NYSE, jak i na Nasdaq. Główne indeksy obu rynków znalazły się w pierwszej połowie sesji pobliżu psychologicznych wsparć. Średniej Dow Jones zabrakło tylko 17 pkt. do ‘zjazdu’ poniżej 10.000 pkt. Nasdaq był zaledwie o 4 pkt. od przebicia z góry 1900 pkt. Nastroje poprawiły się dopiero w końcówce sesji gdy zaczęła wyraźnie tanieć ropa.

Przez całą sesję taniały akcje spółek branży półprzewodnikowej. W dół poszły kursy wszystkich blue chipów branży wchodzących w skład indeksu Philadelphia Semiconductor. Inwestorzy pozbywali się papierów producentów chipów po tym gdy pesymistyczną prognozę ich globalnej sprzedaży w czwartym kwartale przedstawił holenderski Philips Electronics. Wzmogło to obawy rozczarowania wynikami kwartalnymi Intela, które miał podać po wtorkowej sesji. Akcje potentata rynku mikroprocesorów staniały, podobnie jak papiery AMD i Texas Instruments.

Wyraźnie staniały akcje PeopleSoft. Producent oprogramowania poinformował o rozszerzeniu programu gwarantującego wypłatę ‘odszkodowań’ klientom spółki w przypadku jej przejęcia przez Oracle. Analitycy uznali, że to ‘trująca pigułka’, która ma zniechęcić rywala do realizacji planów. Kurs Oracle również spadł.

Przez całą sesję najmocniej drożejącym blue chipem ze średniej Dow Jones był Johnson & Johnson. Spółka poinformowała o 13 proc. wzroście kwartalnego zysku. Co istotne, okazał się on wyższy niż oczekiwano.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spadek kursu ropy ograniczył zniżki na amerykańskich giełdach