Czytasz dzięki

Spadek wartości nieruchomości

ŁUKASZ MACIAK MRICS Chartered Valuation Survayor
opublikowano: 14-05-2013, 00:00

Najnowsze badanie RICS Global Commercial Property Survey potwierdza pozytywne nastroje na rynku nieruchomości.

Nie dotyczy to jednak krajów strefy euro ani Europy Środkowej i Wschodniej, w których aktywność najemców spada, a prognozy dotyczące najmu i wartości kapitału są negatywne.

Choć popyt inwestycyjny w ostatnim kwartale wzrósł, to we Francji czy w Polsce oczekuje się spadku wartości nieruchomości w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo prawdopodobnie w tym regionie Europy będzie najwięcej nieruchomości zagrożonych brakiem zainteresowania najemców lub kupców.

W Polsce przy względnie stabilnych stopach kapitalizacji inwestorzy interesowali się tylko najlepszymi nieruchomościami komercyjnymi. Popyt na biura jest umiarkowany, a planowana duża podaż i zaostrzona konkurencja między właścicielami zbudowanych i zaplanowanych budynków wpływa na spadek czynszów. Niższy oczekiwany dochód z nieruchomości i niewielkie zainteresowanie inwestycjami z rynków drugorzędnych powodują, że rynek spodziewa się obniżenia wartości w najbliższych miesiącach.

Badanie mimo negatywnego obrazu sytuacji na rynku nieruchomości w Europie dostarcza także pozytywnych informacji. Na przykład zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi najszybciej rośnie w Hiszpanii, co zaczyna mieć wpływ na oczekiwane wartości kapitałowe nieruchomości. Dotyczy to również rynków w Czechach, Irlandii i Belgii, gdzie zainteresowanie inwestycjami i oczekiwania dotyczące wartości kapitałowych były w tym kwartale pozytywne. Badanie RICS sugeruje, że kupujący szukają dobrych ofert wszędzie, gdzie rośnie popyt na zagrożone nieruchomości. Rosja i Niemcy, czyli kraje zajmujące w badaniu dwie czołowe lokaty, wciąż notują wzrost popytu najemców na nowe powierzchnie i wzrost oczekiwań co do stawek czynszów. Kraje te zanotowały także bardzo pozytywne wyniki z inwestycji. [MAS]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁUKASZ MACIAK MRICS Chartered Valuation Survayor

Polecane