Spadek zamówień osłabił rynek w Tokio

Marek Druś, Paweł Kubisiak
12-12-2001, 00:00

Giełdy azjatyckie notowały we wtorek spadki kursów. Na największym rynku, w Tokio, nastroje pogorszyły się po ujawnieniu danych japońskiego Instytutu Badań Ekonomicznych. Wynika z nich, że zamówienia, które trafiły do sektora maszynowego, w skład którego zaliczani są m.in. producenci komputerów i chipów, spadły o 10,1 proc. Analitycy prognozowali tymczasem, że wzrosną o 4,2 proc. W ujęciu rocznym zamówienia spadły o ponad 26 proc., najwięcej od 10 lat. Ta wiadomość spowodowała, że przecena dotknęła większość przedstawicieli sektora, w tym największych, Sony i Toshibę.

Nadal tanieje większość akcji notowanych na giełdzie w Hongkongu. Przecena spotkała m.in. udziały banku HSBC, co wiąże się z obawami o spadek marż banku po kolejnej obniżce stóp procentowych w USA.

Spadł główny indeks giełdy tajwańskiej. Wpłynęła na to realizacja zysków na udziałach największego lokalnego ubezpieczyciela, Cathay Life Insurance. Papiery spółki zyskały w trakcie ostatnich sześciu sesji ponad 40 proc. wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadek zamówień osłabił rynek w Tokio