Czytasz dzięki

Spadki na GPW, w WIG20 najwięcej stracił Tauron

  • PAP
opublikowano: 22-01-2020, 17:49

W środę na warszawskim parkiecie większość głównych indeksów poszła w dół, za wyjątkiem mWIG40. W gronie blue chipów najsilniej zniżkowały Tauron, Cyfrowy Polsat i PGNiG.

Na środowym zamknięciu WIG20 stracił 0,5 proc. osiągając poziom 2.146,56 pkt., WIG zniżkował 0,4 proc. do 58.401,69 pkt., mWIG40, jako jedyny, poszedł w górę o 0,1 proc. do 4.046,02 pkt., a sWIG80 spadł 0,1 proc. do 12.743,27 pkt.

Z indeksów sektorowych wyróżnił się WIG-GAMES, który ustanowił nowy rekord.

WIG20 rozpoczął sesję powyżej wtorkowego zamknięcia, a następnie do końca sesji systematycznie zniżkował, tracąc przeszło 20 pkt.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA panował zróżnicowany obraz – najsilniejsze wzrosty wystąpiły na Węgrzech i Czechach, zaś spadki w Rosji.

Obroty na GPW wyniosły 786 mln zł, z czego 663 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Na świecie niemiecki DAX spadł 0,30 proc., a S&P500 zwyżkował 0,20 proc. o godz. 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: Tauron – o 3,3 proc., Cyfrowy Polsat – o 3,3 proc. i PGNiG - o 2,8 proc.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w środę w komunikacie, że uznał, iż Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na spółkę 50,6 mln zł kary za pobieranie dodatkowej opłaty za tzw. video streaming.

Wśród spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Dino Polska – o 4,6 proc., Play – o 1,1 proc. i PZU - o 0,7 proc.

Kurs Dino Polska był najwyżej w historii notowań handlowej spółki.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje BAH – spadek o 7,6 proc., Astarty – o 6,6 proc. i Elemental Holding – o 6,2 proc. Zniżkowała także cena Apatora – o 3,3 proc. i PKP Cargo – o 0,8 proc.

Po wtorkowej sesji Apator poinformował, że obniżył szacunki skonsolidowanego zysku netto za 2019 rok do 56 mln zł z 67 mln zł przewidywanych w listopadzie.

Ponadto Apator podał, że jego podmiot zależny – Apator Powogaz - zawarł z deweloperem list intencyjny dotyczący zbycia należącej do spółki nieruchomości w centrum Poznania za 61 mln zł - transakcja może zostać sfinalizowana do końca I kw. 2020 roku.

W trakcie środowej sesji, prezes zarządu PKP Cargo Czesław Warsewicz powiedział podczas konferencji prasowej, że spółka, która odebrała pod koniec 2019 roku pierwsze 50 platform przeznaczonych do przewozów intermodalnych, planuje w 2020 roku odebrać kolejne 400 wagonów w ramach zamówienia 936 sztuk.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Altus TFI – wzrost o 27,1 proc., Mabionu – o 7,9 proc., Polnordu – o 7,4 proc.

W trakcie środowych notowań Altus TFI poinformował, że fundusze Quercus TFI, będące akcjonariuszem Altus TFI chcą, by NWZ Altusa upoważniło zarząd do skupu akcji własnych - według projektu uchwały, akcjonariusze mieliby upoważnić zarząd Altus TFI do nabycia do 19 marca 2020 r. nie więcej niż 4.483.000 akcji własnych w celu umorzenia, po cenie 8 zł za akcję.

We wtorek wieczorem Polnord podał, że według jego oceny, wnioski zawarte w pozwie jego akcjonariusza, spółki Hanapeta, dotyczącym m.in. stwierdzenia nieważności uchwały zarządu w sprawie ustalenia zasad oferowania akcji serii T, są bezzasadne i nie zasługują na uwzględnienie przez sąd.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane