Spadki na Wall Street, koniec wzrostu kursu Tesli

opublikowano: 11-01-2021, 22:33

Dow Jones stracił w poniedziałek 0,3 proc., S&P500 spadł o 0,7 proc. Nasdaq kończył dzień zniżką o 1,3 proc.

Amerykańskie rynki akcji rozpoczęły tydzień spadkami. Powodem była realizacja zysków po rekordowym zakończeniu przez S&P500; poprzedniego tygodnia. Pojawiły się także obawy, czy zajęcie się przez Demokratów impeachmentem Donalda Trumpa nie spowoduje opóźnienia przygotowań pakietu wsparcia dla gospodarki. Nie poprawiło nastrojów ostrzeżenie FBI o możliwości zakłócenia inauguracji prezydentury Joe Bidena przez protesty uzbrojonych grup zwolenników jego poprzednika. Rośnie także niepokój przed rozpoczynającym się w piątek sezonem wyników kwartalnych spółek. Inwestorzy obawiają się, że mogą one ożywić ponownie wątpliwości co do wycen. Weteran Wall Street, Jeff Gundlach, nie ma wątpliwości, że rynek akcji jest skrajnie wysoko, co jest jego zdaniem wyłącznie wynikiem polityki Fed. Tymczasem w poniedziałek inwestorów wystraszył szef Fed w Atlancie, Raphael Bostic, według którego gospodarka USA tak szybko wychodzi z kryzysu spowodowanego przez pandemię, że podwyżka stóp może być możliwa szybciej niż prognozowano, nawet już w przyszłym roku. Umacniał się dolar i rosły rentowności obligacji skarbowych USA. Mimo to zdrożało taniejące przez ubiegły tydzień złoto. Kurs ropy WTI, który w piątek doszedł najwyżej od lutego, wzrósł piątą sesję z rzędu, choć minimalnie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Staniało ok. 54 proc. spółek z S&P500.; Najmocniej spadł kurs Tesli (-7,8 proc.), której wartość rosła przez 11 poprzednich sesji, a także Twittera (-6,4 proc.), który wystraszył inwestorów odmawiając dalszych usług Donaldowi Trumpowi. Obawa, że decyzja serwisu może negatywnie wpłynąć na sytuację mediów społecznościowych spowodowała, że w grupie najmocniej taniejących spółek z indeksu znalazł się również Facebook (-4,0 proc.).

Podaż przeważała w 7 z 11 głównych segmentach S&P500.; Przez cały dzień najmocniej taniały REITY (-1,7 proc.), spółki telekomunikacyjne (-1,8 proc.) i dostawcy dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,9 proc.). Popyt przeważał w segmentach finansowym (0,4 proc.), ochrony zdrowia (0,5 proc.) i energii (1,6 proc.).

18 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones kończyło sesję spadkiem kursu. Najmocniej taniało Apple (-2,3 proc.), a najmocniej rósł kurs producenta i dystrybutora leków Walgreens Boots Alliance (5,5 proc.), do czego przyczyniło się podwyższenie jego rekomendacji.

Na Nasdaq taniało ok. 53 proc. spółek. Wśród tych o największej kapitalizacji rosły kursy tylko kilku. Najmocniej przecenione zostały Tesla (-7,8 proc.) i Facebook (-4,0 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane