Spadki na Wall Street z rekordem Nasdaq w tle

opublikowano: 07-09-2021, 22:41

S&P500 stracił 0,3 proc., a Dow Jones spadł o 0,8 proc. Nasdaq kończył sesję zwyżką o niespełna 0,1 proc. i nowym rekordem wszech czasów.

Amerykańscy inwestorzy nie wrócili z długiego weekendu w dobrych nastrojach. Wtorkowa sesja przebiegała pod dyktando podaży. Było to ewidentne na NYSE. Na Nasdaq taniała większość spółek, ale indeks rynku rósł dzięki dużemu popytowi na akcje kilku technologicznych blue chipów. Złe nastroje inwestorów tłumaczono rosnącymi obawami, że amerykańska gospodarka ma szczyt pokryzysowego ożywienia za sobą, m.in. z powodu rosnącej liczby zakażeń wariantem delta koronawirusa. Wskazywać mają to słabsze dane makro, w tym piątkowe z rynku pracy, które okazały się tak dużym rozczarowaniem. Goldman Sachs obniżył prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego USA, a Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji amerykańskich spółek prognozując iż najbliższe miesiące mogą być dla nich „wyboiste”. Nie ma jednocześnie silnego przekonania, że Fed zmieni plany dotyczące redukcji zakupów obligacji, które w czwartek taniały w związku z planowaną sprzedażą długu wartości 120 mld USD w najbliższych dniach. Rentowność “dziesięciolatek” USA znalazła się najwyżej od dwóch miesięcy. Umocnienie dolara, który słabł w ubiegłym tygodniu, spowodowało spadki cen na rynkach towarowych.

fot. REUTERS_Brendan McDermid_Forum
fot. REUTERS_Brendan McDermid_Forum

Na zamknięciu sesji taniało ponad 80 proc. spółek z S&P500. Podaż przeważała w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Przez niemal całą sesję najmocniej taniały spółki nieruchomości (-1,1 proc.), użyteczności publicznej (-1,4 proc.) i przemysłowe (-1,8 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty IT (0,03 proc.), dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (0,4 proc.) i usług telekomunikacyjnych (0,45 proc.), gdzie drożały media i rozrywka (0,6 proc.), a telekomunikacja wyraźnie taniała (-0,9 proc.).

Spadły kursy 25 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej taniały akcje 3M Company (-4,5 proc.), Honeywell (-2,4 proc) i Amgen (-2,2 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się Visa (0,5 proc.), Apple (1,55 proc.) i Walt Disney Co. (1,85 proc.).

Na Nasdaq staniało ponad 60 proc. notowanych na tym rynku 3,8 tys. spółek. Drożało jednak sporo tych o największej kapitalizacji, w tym wszystkie z grupy FAANG, w której najmocniej rósł kurs Netflixa (2,7 proc.), a najmniej Alphabet (0,4 proc.). Wyraźnie drożały także akcje Tesli (2,6 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane