Spadki przez dane z rynku pracy

Dow Jones i S&P500 spadały na koniec sesji o prawie 1,0 proc. Nasdaq stracił 1,3 proc. Przez krótszy o jedną sesję tydzień S&P500 stracił 0,55 proc, Dow Jones spadł o 0,84 proc. Nasdaq zamknął tydzień mniej niż 0,1 proc. zwyżką. Był to jego piąty z rzędu tydzień „na plusie”.

Inwestorzy sprzedawali w piątek akcje spółek notowanych na amerykańskich giełdach bo rozczarowały dane o liczbie miejsc pracy stworzonych przez gospodarkę USA w czerwcu. Z jednej strony było ich mniej niż oczekiwano, z drugiej na tyle dużo, że trudno spodziewać się reakcji Fed. Dodatkową zachętą do pozbywania się akcji był zbliżający się sezon publikacji wyników kwartalnych spółek. Już w poniedziałek tradycyjnie rozpocznie go Alcoa. Analitycy prognozują, że zyski spółek z S&P500 spadną średnio o 1,8 proc. w okresie kwiecień-czerwiec. Będzie to ich pierwszy spadek w ujęciu rocznym od 2009 roku. „Bezpiecznymi przystaniami” były na ostatniej sesji tygodnia obligacje skarbowe USA i dolar. Co ciekawe, spadkiem wartości kończył dzień tzw. indeks strachu.

Na zamknięciu spadała wartość wszystkich 10 indeksów głównych segmentów S&P500. Najmocniej inwestorzy wyprzedawali akcje spółek IT (-1,8 proc.), przemysłowych (-1,3 proc.) i materiałowych (-1,2 proc.). Najmniejsza przecena dotknęła spółki z segmentów dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-0,4 proc.), spółek użyteczności publicznej (-0,36 proc.) i dostawców dóbr codziennego użytku (-0,14 proc.). Na zamknięciu taniało 80 proc. spółek z S&P500 i 90 proc. z Nasdaq Composite. Z 30 blue chipów tworzących średnią Dow Jones na zamknięciu taniało 27. Najmocniej spadały kursy Hewlett-Packarda, Caterpillar i Alcoa. Jako jedyne drożały Home Depot i Wal-Mart oraz McDonald’s.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadki przez dane z rynku pracy