„Spadki w USA na początku 2014 roku”

Akcje notowane na amerykańskich giełdach mocno stanieją w pierwszym kwartale przyszłego roku, prognozuje Societe Generale.

- Po wzroście o 170 proc. od marca 2009 roku uważamy, że akcje amerykańskich spółek to zużyte i powszechne aktywa – pisze w raporcie Societe Generale. - Wyniki spółek są wyśrubowane, w tym samym czasie na froncie wyników rośnie liczba spółek, które rozczarowały. Rynkowi nie pomaga mocny dolar i wysoka rentowność obligacji USA, nie jest on już tani – dodaje.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Societe Generale zwraca uwagę, że „government shutdown” uwypuklił dysfunkcjonalność amerykańskiej polityki i zwiększył niepewność.

Bank uważa, że do końca roku nie nastąpi wyraźna przecena amerykańskich spółek. Oczekuje, że S&P500 wyniesie ok. 1600 pkt na koniec roku. Obecnie ma wartość 1676 pkt. Societe Generale spodziewa się natomiast wyraźnych spadków w pierwszych miesiącach 2014 roku. Prognozuje, że jeszcze w pierwszym kwartale S&P500 może zejść do ok. 1450 pkt, czyli ok. 15 proc. poniżej szczytu. Do końca przyszłego roku indeks ma powrócić w okolicę 1600 pkt.

- Przez następne dwa do trzech lat wykresy indeksów amerykańskich rynków akcji powinny być relatywnie płaskie, głównie za sprawą wyższych rentowności (podwyżej stóp w połowie 2015 roku), droższego dolara i ograniczonego wzrostu zysków (ROE jest już wysokie) – głosi raport. - Radzimy inwestorom przenieść się na rynki akcji spółek z eurolandu i Japonii, gdzie polityka gospodarcza jest znacznie jaśniejsza, polityka pieniężna bardzo luźna i nie ma tłoku na rynkach – dodaje Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / „Spadki w USA na początku 2014 roku”