Spadkowy koniec tygodnia w USA

opublikowano: 29-04-2016, 22:07

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kolejną przecenę indeksów. Inwestorzy pozbywali się akcji w obawie o poziom zysków spółek, które są właśnie na etapie publikacji raportów kwartalnych oraz dyskontowali sprzeczne dane makro z gospodarki.

Szczególnie dotyczące inflacji nie dają nadal jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ceny w końcu są w stanie mocniej wzrosnąć, zbliżając się choć na trochę do celu przyjętego przez Rezerwę Federalną.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

Tymczasem w marcu indeks wydatków konsumenckich z wyłączeniem podatnych na silne wahania cen żywności i energii wzrósł jedynie o 0,1 proc. wobec oczekiwanej dynamiki rzędu 0,2 proc. 

Optymistycznym sygnałem był natomiast wzrost dochodów Amerykanów o 0,4 proc. Analitycy prognozowali wzrost na poziomie 0,3 proc., wobec wzrostu o 0,1 proc. miesiąc wcześniej.

Z kolei zgodny z oczekiwaniami okazał się wzrost indeksu kosztów zatrudnienia w I kw. (0,6 proc.).

Niepokojące za to były odczyty o spadku indeksu Chicago PMI, obrazującego aktywność wytwórczą w jednym z najważniejszych regionów gospodarczych w USA oraz niższy wskaźnik zaufania konsumentów opracowywany przez Uniwersytet Michigan. 

Rynek oczekuje,  że w I kwartale zyski spółek z indeksu S&P500 obniżyły się o 5,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. Do piątku spośród 311 firm jakie zaprezentowały swoje rezultaty 57 proc. odnotowało przychody powyżej prognoz analityków wobec długoterminowej średniej na poziomie 60 proc.

Znów spadał kurs akcji Apple. Tym razem za przecenę obwiniano reakcję na informację miliardera-inwestora Carla Icahna, że nie posiada on już pozycji na tym walorze.

Na finiszu piątkowej sesji indeks DJ IA zniżkował o 0,32 proc. Wskaźnik S&P500 tracił 0,51 proc. zaś technologiczny Nasdaq spadał o 0,62 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane