Spadła wartość zaległych płatności Polaków

ISBNews
10-10-2013, 20:19

Łączna kwota zaległych płatności Polaków na koniec września br. wyniosła 39,03 mld zł i w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadła o 0,82 mld zł, tj. 2,64% całości zadłużenia. To dopiero druga taka sytuacja w ponad 6-letniej historii raportu, wynika z 25. Edycji raportu InfoDług opublikowanego przez BIG InfoMonitor.

"Średnie zadłużenie przypadające na przeciętnego dłużnika spada już od 6 miesięcy. Nie są to jednak duże spadki, są one efektem z jednej strony spłacania zaległości a z drugiej zmian w portfelach wierzytelności banków. Co jednak warte podkreślenia, zarówno wykres zadłużenia, jak i wykres liczby dłużników na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, wyraźnie się spłaszczył. Wzrosty notowane jeszcze dwa czy trzy lata temu raczej nam nie grożą" - powiedział prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, cytowany w komunikacie.

Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy kwota ogólnego zaległego zadłużenia zmniejszyła się 0,82 mld zł, tj. 2,64% do 39,03 mld zł, osiągając porównywalny poziom do początku 2013 roku.

Zobowiązania te wynikają m.in. z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, z tytułu alimentów, pożyczek, a także z niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Liczba klientów, którzy zalegają z płatnością zobowiązań na koniec września 2013 roku wyniosła 2,287 mln osób. W ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba dłużników zmalała o 10.404 osób, czyli o 0,45%. Po raz drugi w sześcioletniej historii badania zmalała liczba dłużników, po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce na koniec sierpnia 2011 roku.

W ciągu ostatniego roku liczba klientów podwyższonego ryzyka wzrosła o 71 827dłużników.

Na koniec września średnie zadłużenie przypadające na jednego klienta podwyższonego ryzyka spadło o 278 zł (1,61%), czyli statystyczny dłużnik zalegał na 17 066 zł.


   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadła wartość zaległych płatności Polaków