Spadło tempo działalności chińskich fabryk

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-07-2021, 06:14

Czerwiec przyniósł wyhamowanie działalności chińskich przedsiębiorstw produkcyjnych. Wskazuje na to spadek wskaźnika PMI, za co winą obarcza się wzrost liczby nowych przypadków Covid-19, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W finalnym odczycie indeks Caixin/Markit Manufacturing Purchasing Managers' Index dla przemysłu zmniejszył swoją wartość do 51,3 pkt z 52,0 pkt w maju. Odczyt okazał się niższy niż zakładała mediana prognoz na poziomie 51,8 pkt. Mimo spadku, utrzymał się powyżej progu 50 pkt, co oznacza 14-ty z rzędu miesiąc rozwoju tego segmentu gospodarki.

Sondaż wykazał przy tym spadek subindeksu produkcji, który w czerwcu obniżył się do 51,0 pkt. To jego najniższa wartość od marca 2020 r. Z kolei do trzymiesięcznego minimum zszedł subindeks nowych zamówień eksportowych. Popyt na produkcję zagraniczną został osłabiony w globalnym ujęciu ze względu na rosnącą aktywność wariantu Delta koronawirusa. Nowa fala infekcji dotknęła przy tym prowincję Guangdong, która jest jednym z największych obszarów produkcji eksportowej w Państwie Środka.

Eksperci podkreślają, że w minionym miesiącu dało się zauważyć spadek presji inflacyjnej przy najwolniejszym wzroście cen surowców od listopada 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane