Spadły ceny bonów skarbowych

Marek Knitter
02-03-2004, 00:00

Na kolejnym przetargu rocznych bonów skarbowych ich rentowność wzrosła do 5,965 proc. z 5,820 proc. na poprzedniej aukcji. Był to efekt nie tylko możliwego zaostrzenia polityki monetarnej przez RPP, ale także obawy graczy o poparcie przez PO planu Jerzego Hausnera. Resort finansów przy popycie 3,63 mld zł uplasował całą pulę o wartości 1 mld zł. Łącznie na pięciu aukcjach w marcu Ministerstwo Finansów zaoferuje bony skarbowe o wartości 5,7 mld zł wobec 4,2 mld w lutym.

Rynek wtórny obligacji również czekał na to, co powie PO. Do 11.30, kiedy zaplanowano konferencję PO, ceny obligacji pozostawały na poziomie piątkowego zamknięcia. Po pierwszych komunikatach o poparciu niektórych ustaw oszczędnościowych ceny obligacji zaczęły rosnąć. Rentowność papierów skarbowych spadła średnio o 2-5 pkt bazowych. Po godzinie 15.00 dochodowość 2-letnich papierów wynosiła 6,44 proc., 5-letnich — 6,71 proc. a 10-letnich — 6,71 proc.

Na jutrzejszej aukcji MF zaoferuje obligacje 2-letnie (OK0406) o wartości 2,5 mld zł. Natomiast 10 marca inwestorzy będą mogli nabyć papiery 10-letnie (1,0-2,0 mld zł), a 17 marca 5-letnie (1,5-2,5 mld). Z kolei na 24 marca planowany jest przetarg zamiany obligacji, na którym resort przewiduje wystawienie do odkupu obligacji zapadających od kwietnia do sierpnia 2004 r. Szczegółowe informacje o tej aukcji zostaną ogłoszone 22 marca.

Inwestorzy będą przede wszystkim zwracać baczniejszą uwagę na dane napływające z zagranicznych rynków długu. Testem nastrojów graczy okaże się jutrzejszy przetarg obligacji 2-letnich. Ceny polskich papierów skarbowych mogą ponownie ulec silnym wahaniom pod koniec tygodnia w trakcie pierwszych głosowań sejmowych nad ustawami oszczędnościowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadły ceny bonów skarbowych