Spadły przychody Arabii Saudyjskiej z eksportu ropy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 24-11-2022, 09:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sprzedaż ropy, głównego towaru eksportowego Arabii Saudyjskiej przyniosła we wrześniu najmniejsze przychody od siedmiu miesięcy. To skutek niższych notowań surowca, informuje Bloomberg.

fot. REUTERS/Ahmed Jadallah/File Photo/Forum

Według danych saudyjskiego urzędu statystycznego, wartość zrealizowanych przychodów z dostaw ropy za granicę wyniosła we wrześniu 2022 r. 26,7 mld USD, co daje niemal 900 mln USD dziennie. Choć była to najniższa kwota od lutego br. pozostawała jednak bliska rekordowych poziomów z okresu maj-lipiec, kiedy to przekraczały pułap 30 mld USD.

Mimo podejmowanych przez królestwo prób dywersyfikacji, jego gospodarka nadal w ogromnej mierze uzależniona jest od eksportu surowców, notując ogromne wpływy w okresach wysokich cen ropy i gazu. W trzecim kwartale 2022 r. saudyjska gospodarka wzrosła o 8,6 proc. w ujęciu rocznym wspierana wysokimi notowaniami głównych produktów eksportowych. W tym okresie działalność związana z ropą zwiększyła się o 14,5 proc. podczas gdy przemysł „non-oil” już tylko o 5,6 proc. Niemniej tempo rozwoju gospodarki nieco „siadło”, gdyż zamieszanie na rynkach wywołane rosyjską inwazją na Ukrainę w pierwszej połowie roku doprowadziło aż do 12,2 proc. wzrostu PKB w II kw., po gwałtownych wzrostach notowań ropy i gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane