Speca od chmury zatrudnię

opublikowano: 04-12-2019, 22:00

Przybywa wdrożeń IT w modelu usługowym, ale wciąż brakuje ludzi, którzy się na tym znają.

Usługi w chmurze to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin polskiego rynku IT — wynika z najnowszych analiz IDC.

Outsourcing procesów cloudowych interesuje 63 proc. krajowych firm, które korzystają z tej technologii lub mają to w planach. Do najbardziej pożądanych rozwiązań technologicznego outsourcingu należą migracja systemów i danych do chmury oraz zarządzanie nią. Z tym wszystkim wiąże się potrzeba kształcenia jak największej liczby specjalistów ds. cloud computingu. Już dzisiaj brakuje takich fachowców w Polsce, a z każdym kwartałem i rokiem zapotrzebowanie na nich będzie większe.

— Klienci będą potrzebowali stałego doradztwa i pomocy w rozwijaniu i utrzymywaniu złożonych środowisk, na które składają się tradycyjne rozwiązania lokalowe, usługi zlecane przez firmy zewnętrzne oraz usługi w chmurze. Aby sprostać oczekiwaniom rynku, dostawcy będą musieli utrzymywać zespoły ekspertów lub budować silne sieci partnerskie — informuje Ewa Zborowska, starszy analityk w IDC.

Zdecydowana większość przedsiębiorstw korzystających z chmury publicznej decyduje się na wsparcie zewnętrznych dostawców podczas migracji, wdrożenia i utrzymania systemów (63 proc.). W tej grupie przeważają podmioty powierzające na zewnątrz całość prac związanych z tymi procesami (34 proc.). Prawie jedna trzecia użytkowników (29 proc.) korzysta z częściowego wsparcia partnerów, pozostali wybierają rozwiązania mieszane. Własnym ekspertom migracje, wdrożenia i utrzymanie powierza 37 proc. firm sięgających po public cloud.

68 mld USD - to kwota, którą wydaje się co roku na świecie na rozwiązania w chmurze. Za niecałe cztery lata wartość tego rynku przekroczy 150 mld USD. Cloud computing rośnie o 60 proc. rocznie — szacuje Gartner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane