Specjaliści od kamienic dodrukują akcje

opublikowano: 11-02-2015, 00:00

RYNEK PIERWOTNY Po serii emisji obligacji 2C Partners spróbuje sprzedać akcje.

Kupić tanio, niedrogo sprzedać — to dewiza warszawskiej spółki, specjalizującej się w rewitalizacji i restrukturyzacji kamienic. Jej akcje od niespełna roku notowane są na NewConnect (debiutu nie poprzedziła oferta prywatna, ale część akcji sprzedał główny akcjonariusz), a kilka serii obligacji trafiło na Catalyst. Teraz spółka rusza z publiczną,ale niewielką, bo wartą maksymalnie 2,86 mln zł brutto, emisją akcji. Zapisy potrwają do 24 lutego. Cena emisyjna to 2,2 zł, a więc 7 proc. mniej niż kurs na alternatywnym rynku.

Płynność obrotu jest symboliczna, ale notowania przez ostatni rok były stosunkowo stabilne. Ceny obligacji z Catalyst są powyżej nominału (tam płynność jest jeszcze niższa), co świadczy o dobrym postrzeganiu wypłacalności spółki przez inwestorów, choć zadłużenie jest spore (w sumie zobowiązania przekraczają 19 mln zł), a koszty finansowe niemałe — kupon w przypadku każdej z serii jest stały i wynosi od 9,5 do 11,5 proc., co w 2014 r. przełożyło się na 1,3 mln zł kosztów odsetkowych. Najbliższa seria obligacji (warta 4,2 mln zł) będzie do wykupienia pod koniec kwietnia tego roku. Przedstawiciele spółki przekonują, że pieniądze z emisji akcji wykorzystane będą nie na spłatę zadłużenia, ale na kupno kamienicy w Warszawie (1,7 mln zł), dokończenie inwestycji przy ul. Grochowskiej (to największa prowadzona obecnie inwestycja spółki) i wzmocnienie kapitału obrotowego.

2C Partners działa od 2012 r., ale poprzednik prawny od 2006 r. i w tym czasie firma zrealizowała 18 projektów deweloperskich w Warszawie, Sopocie i Gliwicach. Pomysł na biznes jest prosty: kupno nieruchomości, która wymaga remontu lub restrukturyzacji prawnej, przeprowadzenie tego procesu (czasem lokale odsprzedawane są dość wcześnie pojedynczym inwestorom, co uwalnia gotówkę, choć oznacza też niższą marżę) i sprzedaż mieszkania w stanie deweloperskim.

Kluczem do sukcesu jest więc znalezienie odpowiednio atrakcyjnych nieruchomości (nie zawsze są to całe kamienice, czasem — pojedyncze lokale), a następnie ich szybka sprzedaż. W 2014 r. przychody spółki wyniosły 9,3 mln zł (sprzedano 41 lokali, około 0,5 mln zł to wpływy z wynajmu), a zysk ze sprzedaży niespełna 1 mln zł. Zysk netto w wysokości 4,9 mln zł to rezultat księgowej aktualizacji wartości nieruchomości.

Akcje 2C Partners to inwestycjapodwyższonego ryzyka ze względu na skalę zadłużenia firmy i jej rozmiary — opóźnienia w procesie inwestycyjnym, w tym w sprzedaży mieszkań, powodować mogą natychmiastowy problem z płynnością finansową. Kolejne serie obligacji będą do wykupienia: w marcu 2016 r. (2,1 mln zł), sierpniu 2016 r. (1,5 mln zł) oraz lutym (2,0 mln zł) i marcu 2017 r. (3 mln zł). © Ⓟ

30 proc. Przynajmniej takie marże osiąga 2C Partners na sprzedaży odnawianych mieszkań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Specjaliści od kamienic dodrukują akcje