Specjaliści priorytetem dla firm

opublikowano: 22-12-2019, 22:00

W przyszłym roku spółki będą zmagać się przede wszystkim z brakiem wykwalifikowanych pracowników i rosnącymi kosztami pracy.

Firma TMF Group, świadcząca administracyjne usługi dla biznesu, zapytała przedsiębiorców o największe wyzwania, z jakimi będą zmagać się w 2020 r. Okazuje się, że sen z powiek wciąż spędzają im m.in. rosnące koszty pracy. Jednak nie chodzi tu o wzrost płacy minimalnej — blisko 95 proc. ankietowanych firm przyznało, że jej podwyższenie nie wpłynie na poziom zatrudnienia, bo wynagradzają pracowników powyżej tego progu. Z tego samego powodu wyższa płaca minimalna nie powinna w przyszłym roku obniżyć skłonności firm do inwestowania. Powodem rosnących kosztów pracy może być presja na podwyżki, wynikająca z trudności znalezienia przez firmy specjalistów — i to ten powód przedsiębiorcy uznali za największe wyzwanie w prowadzeniu biznesu w 2020 r. Problem dotyka już ponad połowy firm (50,8 proc.). Ankietowane spółki pytane o najważniejsze zmiany, które mogłyby ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej, najczęściej wskazywały na ustabilizowanie przepisów i zmniejszenie biurokracji.

— Złożoność przepisów w Polsce powoduje, że przedsiębiorcy mają trudności w dostosowywaniu się do nich, a także we właściwej ich interpretacji. Sytuację pogarszają ciągłe zmiany regulacji. Przekłada się to bowiem wprost na większe koszty prowadzenia biznesu. To natomiast może wpływać negatywnie na decyzje o inwestowaniu — mówi Dagmara Witt-Kuczyńska, dyrektor operacyjna TMF Group w Polsce.

Mimo trudności i wyzwań przedstawiciele biznesu pozostają optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywę kolejnych dwunastu miesięcy. Ponad 80 proc. z nich twierdzi, że przyszły rok będzie dla ich firm równie dobry jak mijający (43,9 proc.) albo nawet lepszy (36,8 proc.). Blisko 55 proc. badanych planuje w przyszłym roku zwiększyć produkcję, a co dziesiąta firma myśli o ekspansji zagranicznej. Wśród wymienianych krajów znalazły się Czechy, Słowacja, Białoruś, Ukraina, Macedonia, Maroko i Arabia Saudyjska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu