Spektakularne wzrosty na amerykańskich giełdach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Po raz kolejny amerykańskie władze monetarne zostały bohaterem Wall Street dając giełdom powód do wielkich wzrostów. Na zamknięciu sesji indeksy DJ i Nasdaq Composite zanotowały: pierwszy ponad 3,5-procentowy, drugi niemal 4- procentowy wzrost.

Decyzja Fed o wpompowaniu 200 mld USD w postaci 28-dniowych bonów skarbowych zaowocowała odżyciem popytu na papiery instytucji finansowych, w tym specjalizujących się w kredytowaniu nieruchomości i finansowaniu pożyczek hipotecznych. Swoje „trzy minuty” miał Thornburg Mortgage, który stoi na krawędzi bankructwa. Wsparcie ze strony władz monetarnych może utrzymać spółkę na powierzchni, co doprowadziło do spekulacyjnego wzrostu notowań, momentami o ponad 120 proc. Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze Freddie Mac i Fannie Mae, firm sekurytyzujących kredyty hipoteczne.

Niespodzianki nie było w prestiżowej średniej Dow Jones. Najsilniejszymi jej ogniwami zostały we wtorek banki i ubezpieczyciele, a także spółki surowcowe. Wśród nich brylowały Citigroup oraz American Express.

Tadeusz Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu