Split payment zaczyna boleć

opublikowano: 14-02-2019, 22:00

Podzielona płatność VAT szczególnie uderza w małe i mikrofirmy. Rządowy rzecznik MŚP chce, by pomogły im wielkie spółki skarbu państwa

Jacek Cieplak, zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) wystosował pisemny apel do 32 największych spółek skarbu państwa, aby ulżyły małym firmom w zakresie split paymentu. W imieniu najmniejszych przedsiębiorców poprosił gigantów o „nie wciąganie” ich w system split payment, czyli podzielonej płatności VAT. W systemie tym firmy dostają tylko zapłatę netto, a część przypadająca na VAT idzie na ich specjalne konto, gdzie jest zamrażana (można z niego zapłacić tylko VAT — kontrahentowi lub fiskusowi).

Jacek Cieplak, zastępca rzecznika MŚP, uważa, że duże spółki skarbu
państwa powinny pójść na rękę małym kontrahentom — nie płacić, jak chce fiskus,
w systemie split payment, ale przelewać całość zapłaty, razem z VAT.
Zobacz więcej

RATUJMY MAŁYCH:

Jacek Cieplak, zastępca rzecznika MŚP, uważa, że duże spółki skarbu państwa powinny pójść na rękę małym kontrahentom — nie płacić, jak chce fiskus, w systemie split payment, ale przelewać całość zapłaty, razem z VAT. Fot. Marek Wiśniewski

Apel rzecznika MŚP trafił m.in. do PKN Orlen, PZU, KGHM, PKO BP, PKP, PGE, PGNiG, Enei, Energi. Wkrótce się okaże, czy przyniesie efekty.

Rośnie góra VAT

Split payment na zasadzie dobrowolności obowiązuje od 1 lipca 2018 r. Dobrowolność ta w rzeczywistości dotyczy jedynie nabywców. To oni decydują, czy przeleją sprzedawcy lub usługodawcy pełną kwotę na jego firmowe konto czy podzieloną na dwa konta. Od samego początku prac rządu nad tym mechanizmem największym zastrzeżeniem ekspertów było duże ryzyko pogorszenia płynności finansowej firm z powodu zamrażania znacznych kwot VAT na tym rachunku — i tak się niestety zaczyna dziać.

Na firmowych kontach VAT uzbierała się już góra pieniędzy. Z danych, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Finansów (MF) wynika, że przez pierwsze pół roku funkcjonowania split paymentu na te konta trafiło 26 mld zł (około 10 proc. całego VAT krążącego na rynku). W system podzielonej płatności w okresie lipiec-grudzień 2018 weszło dobrowolnie (lub zostało wciągniętych) łącznie 390 tys. przedsiębiorców, którzy dokonali w ten sposób 7,4 mln transakcji.

— Dane te pozwalają zauważyć stabilną tendencję wzrostu zainteresowania mechanizmem podzielonej płatności, co widać zarówno w ujęciu ilościowym jak też wartościowym. Na przykład w lipcu 2018 r. dokonano 600 tys. transakcji w podzielonej płatności, w których na konta VAT przekazano 2,4 mld zł. Natomiast w grudniu 2018 r. takich transakcji było już 1,6 mln, a konta VAT zasiliła kwota 6,7 mld zł — mówi Paweł Jurek, rzecznik MF.

Z tej góry pieniędzy niewiele zostało uwolnionych na biznesowe potrzeby przedsiębiorców. Wystąpiło o to 4,9 tys. firm, a naczelnicy urzędów skarbowych udzielili 3,5 tys. zgód na uwolnienie z kont VAT 1,4 mld zł. (5 proc.).

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Opór dla dobra firemek

Z badania firmy InFakt przeprowadzonego wśród przedsiębiorców sektora MŚP, wynika, że mechanizm split payment, obok JPK, jest obecnie dla nich najbardziejuciążliwą regulacją prawno-podatkową. Uważa tak 30 proc. respondentów. Tylko 2 proc. ankietowanych przedsiębiorców uznało podzieloną płatność VAT za korzystną dla biznesu.

„Mechanizm ten stanowi istotne obciążenie dla najmniejszych firm, szczególnie mikro- i małych. Negatywnie wpływa na zarządzanie przez nie płynnością finansową oraz stanowi kolejne utrudnienie w prowadzeniu działalności gospodarczej, w szczególności iż środkami na rachunku VAT przedsiębiorca nie może dysponować w dowolny sposób. Stąd pozytywnie należy podejść do wszelkich ograniczeń stosowania mechanizmu płatności podzielonej w transakcjach handlowych dokonywanych przez spółki skarbu państwa” — czytamy w piśmie Jacka Cieplaka, zastępcy rzecznika MŚP, do zarządów największych spółek skarbu państwa.

Sugeruje on spółkom także szybsze płacenie faktur małym kontrahentom, np. w ciągu 7 dni. W swoim piśmie jako przykład spółki która już realizuje takie praktyki korzystne dla MŚP wskazał koncern paliwowy Lotos. Rzecznik poprosił spółki skarbu państwa o informowanie go o wprowadzonych ułatwieniach dla małych firm o które prosi. Wkrótce w Polsce split payment zostanie istotnie poszerzony — stanie się obowiązkowy w branżach szczególnie wrażliwych na wyłudzenia VAT, np. w obrocie elektroniką, paliwami, wyrobami ze stali, odpadami, złomem, węglem, częściami motoryzacyjnymi. Bliska wydania na to zgody polskiemu rządowi jest Komisja Europejska.

Sprawdź program warsztatu "Podatki 2019", 13 marca 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy