Split payment zassał już 46 mld zł

opublikowano: 10-06-2019, 22:00

W ciągu trzech kwartałów w systemie split payment 400 tys. firm dokonało ok. 12 mln transakcji, w których VAT wyniósł 46 mld zł

Ministerstwo Finansów (MF) przedstawiło „PB” dane obrazujące funkcjonowanie systemu podzielonej płatności VAT w okresie od 1 lipca 2018 r. (wtedy wszedł w życie) do końca marca 2019 r. Wynika z nich, że dobrowolny system split payment (o rozdzieleniu płatności decyduje nabywca) coraz bardziej się rozrasta.

Ministerstwo Finansów, kierowane przez Mariana Banasia, uważa, że
blisko roczne obowiązywanie tzw. dobrowolnego split paymentu okazuje się
sukcesem zarówno dla fiskusa, jak i podatników. Dlatego ruszyło do kolejnego
etapu, czyli wprowadzenia systemu obowiązkowego
Zobacz więcej

WZROST ZASIĘGU:

Ministerstwo Finansów, kierowane przez Mariana Banasia, uważa, że blisko roczne obowiązywanie tzw. dobrowolnego split paymentu okazuje się sukcesem zarówno dla fiskusa, jak i podatników. Dlatego ruszyło do kolejnego etapu, czyli wprowadzenia systemu obowiązkowego Fot. Marek Wiśniewski

Góra rozdzielonego VAT

„W okresie lipiec 2018 — marzec 2019 przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności zrealizowano około 12 mln transakcji. Skorzystało z niego 400 tys. podatników. Łączna wartość podatku VAT w nim zapłaconego wyniosła ponad 46 mld zł, czyli szacunkowo kwota ta stanowi ok. 9,6 proc. udziału w podatku VAT należnym, wykazanym za ten okres przez podatników” — informuje biuro prasowe MF.

Wspomniane 400 tys. to jedna czwarta wszystkich podatników VAT (1,6 mln). Dane te wskazują, że lawinowo przyrasta łączna wartość VAT zapłaconego na specjalne konta. Z informacji przekazywanych przez resort finansów na koniec 2018 r. wynikało, że przez pierwsze pół roku jego obowiązywania wartość ta wyniosła 26 mld zł. To oznacza, że w ciągu pierwszego kwartału tego roku wartość podatku VAT w podzielonej płatności sięgnęła 20 mld zł. Jednak przyrost liczby firm wchodzących do systemu znacznie spowolnił. Na koniec 2018 r. było w nim 390 tys. przedsiębiorców. Oznacza to, że od stycznia do marca 2019 r. dołączyło do niego tylko 10 tys. podatników.

Natomiast ci, którzy weszli w system, mocno się rozkręcili. O ile w drugim półroczu 2018 r. w ten sposób przeprowadzono 7,4 mln transakcji, o tyle w samym tylko pierwszym kwartale tego roku takich transakcji było aż 4,6 mln (przez 9 miesięcy łącznie 12 mln transakcji). Zdaniem MF rosnąca liczba transakcji dokonywanych z wykorzystaniem tego mechanizmu świadczy o wzroście jego popularności w Polsce. „Zapłata w podzielonej płatności pozwala wyeliminować ryzyko związane z udowodnieniem rzetelności kontrahentów. Jest także istotną przesłanką dochowania należytej staranności.Chcieliśmy stworzyć narzędzie przydatne i przyjazne dla podatników. Uważamy, że cel osiągnęliśmy” — czytamy w stanowisku MF.

System zwiększa obroty

Eksperci są pod wrażeniem dotychczasowych efektów podzielonej płatności VAT.

— Kwota 46 mld zł jest naprawdę duża. To około jednej trzeciej rocznych wpływów budżetowych z tego podatku. Widać, że firmy coraz chętniej korzystają ze split paymentu i ten łańcuszek się wydłuża — mówi Przemysław Pruszyński, sekretarz rady podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Jerzy Martini, doradca podatkowy, potwierdza, że firmy dostrzegły zalety split paymentu.

— Tegoroczny niewielki przyrost nowych uczestników tego systemu może oznaczać jego nasycaniesię, lecz tak duży wzrost liczby transakcji oraz kwoty VAT, jaka przez niego przechodzi oznacza, że ci, którzy w nim są, znacznie zwiększają swoje obroty z wykorzystaniem podzielonej płatności. Widocznie odczuwają jego zalety — mówi Jerzy Martini.

MF podało także, że firmy złożyły 12 tys. wniosków o uwolnienie pieniędzy z kont VAT na inne cele biznesowe (decyduje naczelnik urzędu skarbowego). Pozytywnie załatwiono 10 tys.

— To jednak zdecydowanie za mało. Oznacza, że co szósty wniosek budził wątpliwości fiskusa. Pytanie, czy wynika to z ostrożności aparatu skarbowego, czy może przesłanki do zwolnienia środków są za bardzo restrykcyjne. O zwolnienie występują przecież uczciwie działający przedsiębiorcy — uważa Przemysław Pruszyński.

Sprawdź program III CFO EXCELLENCE 2019, 18 września 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu