Split payment zassał już 46 mld zł

opublikowano: 10-06-2019, 22:00

W ciągu trzech kwartałów w systemie split payment 400 tys. firm dokonało ok. 12 mln transakcji, w których VAT wyniósł 46 mld zł

Ministerstwo Finansów (MF) przedstawiło „PB” dane obrazujące funkcjonowanie systemu podzielonej płatności VAT w okresie od 1 lipca 2018 r. (wtedy wszedł w życie) do końca marca 2019 r. Wynika z nich, że dobrowolny system split payment (o rozdzieleniu płatności decyduje nabywca) coraz bardziej się rozrasta.

Zobacz więcej

Marian Banaś

Fot. Marek Wiśniewski

Góra rozdzielonego VAT

„W okresie lipiec 2018 — marzec 2019 przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności zrealizowano około 12 mln transakcji. Skorzystało z niego 400 tys. podatników. Łączna wartość podatku VAT w nim zapłaconego wyniosła ponad 46 mld zł, czyli szacunkowo kwota ta stanowi ok. 9,6 proc. udziału w podatku VAT należnym, wykazanym za ten okres przez podatników” — informuje biuro prasowe MF.

Wspomniane 400 tys. to jedna czwarta wszystkich podatników VAT (1,6 mln). Dane te wskazują, że lawinowo przyrasta łączna wartość VAT zapłaconego na specjalne konta. Z informacji przekazywanych przez resort finansów na koniec 2018 r. wynikało, że przez pierwsze pół roku jego obowiązywania wartość ta wyniosła 26 mld zł. To oznacza, że w ciągu pierwszego kwartału tego roku wartość podatku VAT w podzielonej płatności sięgnęła 20 mld zł. Jednak przyrost liczby firm wchodzących do systemu znacznie spowolnił. Na koniec 2018 r. było w nim 390 tys. przedsiębiorców. Oznacza to, że od stycznia do marca 2019 r. dołączyło do niego tylko 10 tys. podatników.

Natomiast ci, którzy weszli w system, mocno się rozkręcili. O ile w drugim półroczu 2018 r. w ten sposób przeprowadzono 7,4 mln transakcji, o tyle w samym tylko pierwszym kwartale tego roku takich transakcji było aż 4,6 mln (przez 9 miesięcy łącznie 12 mln transakcji). Zdaniem MF rosnąca liczba transakcji dokonywanych z wykorzystaniem tego mechanizmu świadczy o wzroście jego popularności w Polsce. „Zapłata w podzielonej płatności pozwala wyeliminować ryzyko związane z udowodnieniem rzetelności kontrahentów. Jest także istotną przesłanką dochowania należytej staranności.Chcieliśmy stworzyć narzędzie przydatne i przyjazne dla podatników. Uważamy, że cel osiągnęliśmy” — czytamy w stanowisku MF.

System zwiększa obroty

Eksperci są pod wrażeniem dotychczasowych efektów podzielonej płatności VAT.

— Kwota 46 mld zł jest naprawdę duża. To około jednej trzeciej rocznych wpływów budżetowych z tego podatku. Widać, że firmy coraz chętniej korzystają ze split paymentu i ten łańcuszek się wydłuża — mówi Przemysław Pruszyński, sekretarz rady podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Jerzy Martini, doradca podatkowy, potwierdza, że firmy dostrzegły zalety split paymentu.

— Tegoroczny niewielki przyrost nowych uczestników tego systemu może oznaczać jego nasycaniesię, lecz tak duży wzrost liczby transakcji oraz kwoty VAT, jaka przez niego przechodzi oznacza, że ci, którzy w nim są, znacznie zwiększają swoje obroty z wykorzystaniem podzielonej płatności. Widocznie odczuwają jego zalety — mówi Jerzy Martini.

MF podało także, że firmy złożyły 12 tys. wniosków o uwolnienie pieniędzy z kont VAT na inne cele biznesowe (decyduje naczelnik urzędu skarbowego). Pozytywnie załatwiono 10 tys.

— To jednak zdecydowanie za mało. Oznacza, że co szósty wniosek budził wątpliwości fiskusa. Pytanie, czy wynika to z ostrożności aparatu skarbowego, czy może przesłanki do zwolnienia środków są za bardzo restrykcyjne. O zwolnienie występują przecież uczciwie działający przedsiębiorcy — uważa Przemysław Pruszyński.

Sprawdź program III CFO EXCELLENCE 2019, 18 września 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu