Spokój na rynkach służy złotemu

Konrad Białas, Alior Bank
opublikowano: 18-02-2014, 00:00

Uspokojenie nastrojów wokół rynków wschodzących trwa już trzeci tydzień i na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić.

Zmienność kursów walut emerging markets względem dolara, traktowana jako miara krótkoterminowego ryzyka dalszej przeceny, w przypadku liry tureckiej czy południowoafrykańskiego randa wyraźnie spadła. Podobnie w przypadku złotego zmienność powróciła do średniej z czwartego kwartału 2013 r. Pod presją pozostaje węgierski forint, co ma związek z dzisiejszym posiedzeniem Narodowego Banku Węgier. Analitycy oczekują kolejnej obniżki stóp procentowych o 10 pkt bazowych do rekordowo niskich 2,75 proc. Jednak jakkolwiek obniżka niesie ze sobą ryzyko podsycenia awersji inwestorów do rynków wschodzących, tak zeszłotygodniowa odporność złotego przed pójściem śladem słabnącego forinta sugeruje, że także w kolejnych dniach utrzyma się selektywne podejście inwestorów zagranicznych do obu rynków.

Tak długo, jak nie będzie powodu do odwrotu inwestorów od rynków wschodzących, złoty powinien być stabilny. W przypadku kursu złotego względem euro pole do dalszego umocnienia naszej waluty jest ograniczone, biorąc pod uwagę kruchość sentymentu wokół emerging markets. W najbliższych dniach testem nastrojów będzie wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin (czwartek). Rezultat sugerujący kurczenie się sektora (poniżej 50 pkt) może dać powody do tego, by zniechęcić inwestorów do lokowania kapitału na rynkach wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Alior Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu