Czytasz dzięki

Spokój rynku walutowego

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 20-07-2015, 10:04

Poniedziałkowy poranek przynosi ograniczone wahania zarówno na krajowym rynku walutowym, jak i na rynku globalnym. Brak potencjalnych impulsów sprawia, że cały dzień upłynie w spokojnej atmosferze.

O godzinie 09:24 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1098 zł, lekko rosnąc w stosunku do piątkowego zamknięcia, gdy cały tydzień zamknął się wyraźnym osłabieniem wspólnej waluty do złotego. W tym czasie kurs USD/PLN testował poziom 3,7868 zł, pozostając na poziomach z piątku.

Równie niewiele dzieje się rano na najważniejszej parze walutowej czyli w notowaniach euro do dolara. Po lekkim spadku w nocy, będącym kontynuacją zeszłotygodniowego osuwania, teraz notowania nieco rosną. Kurs EUR/USD testuje poziom 1,0850 dolara.

Ten obserwowany rano spokój ma szansę przyjąć całodzienną tendencję. W kalendarium brak jest bowiem potencjalnych wydarzeń, które mogłyby nadać rynkowi walutowemu, zarówno temu krajowemu, jak i globalnemu, nowej dynamiki. Z pewnością takim wydarzeniem nie będzie zaplanowana na godzinę 10:00 publikacją danych o bilansie płatniczym ze strefy euro. Dla porządku więc tylko przypomnijmy, że w maju oczekiwana jest nadwyżka na rachunku bieżącym w wysokości 23 mld EUR, po tym jak w kwietniu było to 22,3 mld EUR.

Nie oczekujemy też, żeby większych emocji dostarczyło otwarcie banków w Grecji, które pozostawały zamknięte od 29 czerwca. A nawet gdyby takowe emocje się pojawiły, co oznaczałoby pewnie raczej emocje negatywne niż pozytywne, to będą one neutralizowane przez weekendowe doniesienia z Niemiec, gdzie Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość powrotu rozmów o wyjściu Grecji ze strefy euro.

Nie tylko dzisiejszy dzień zapowiada się spokojnie. Nie jest wykluczone, że spokojny będzie cały tydzień na forexie. Przynajmniej, jeżeli oceniać to przez pryzmat kalendarza. Jedyna wartą uwagi publikacją będą środowe wstępne odczyty indeksów PMI dla m.in. Niemiec, Francji, strefy euro i USA za miesiąc lipiec. To może jednak okazać się zbyt mało, żeby sprowokować mocne wahania kursów walut. Zbyt mało, żeby na nowo wywołać obawy przed podwyżkami stóp procentowych w USA (co wspierałoby dolara) lub też rozbudzić nadzieję na większą poprawę koniunktury w Eurolandzie (lub strach, że takiej poprawy nie będzie).

Jedynym niemierzalnym impulsem, który może pojawić się w każdej chwili, ale też i nie pojawić się wcale, są wieści z Chin. Dlatego należy systematycznie je śledzić, bo w jednej chwili mogą zachwiać rynkowa stabilizacją.

Potencjalny spokój na rynkach globalnych i niewielkie wahania EUR/USD w tym tygodniu oznaczają, że niewiele będzie się też działo na złotym. Polska waluta ma już za sobą większość umocnienia związanego z oddaleniem strachów jakie budziła Grecja (bankructwo, Grexit). Dlatego też w sytuacji, kiedy zeszłotygodniowe dane z polskiej gospodarki (głównie produkcja i sprzedaż detaliczna) nie wywołały emocji, teraz rynek będzie czekał na nowe impulsy.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane